Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CEL MAI ABERANT TITLU EXECUTORIU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CEL MAI ABERANT TITLU EXECUTORIU

In luminatia sa, Curtea de Apel Bucuresti decide: "obliga paratul sa-si scoata la pastoral stupina pe care o are amplasata pe terenul vecin cu proprietatea reclamantei din ..., in fiecare an, in perioada aprilie-octombrie".

Stuparitul pastoral este definit printr-un Ordin (nepublicat) al Ministerului Agriculturii ca fiind "o metoda de utilizare optima a resurselor melifere prin deplasarea stupinelor in diferite zone in vederea valorificarii succesive a mai multor culesuri pentru obtinerea unor productii ridicate de miere...."

Anul trecut, creditorul (mostenitorul reclamantei) a primit incuviintarea executarii silite. Executorul a procedat la trimiterea unei instiintari (care nu indeplinea conditiile unei somatii) si a intocmit un p-v prin care a constatat ca pe terenul proprietatea paratului, vecin cu al reclamantei, nu se afla stupi cu albine, pentru ca stupii au fost mutati de debitor pe un alt teren, destul de aproape, dar care nu mai e vecin cu al creditorului.

Contestatia la executare a debitorului a fost admisa (pentru lipsa somatiei) si s-au anulat toate formele de executare in dosarul de executare nr.../06.

Anul acesta, pe 6 aprilie, in acelasi dosar de executare (!?), si in baza aceleiasi incheieri de incuviintare a executarii (care nu a fost in mod expres anulata) executorul a emis o noua somatie (de data asta a invatat cum sa o faca din apararile noastre de anul trecut).

Somatia are atasata o cerere a creditorului de continuare a executarii in care acesta afirma (recunoaste) ca stupina este deplasata in afara terenului debitorului.

Debitorul nu prea are alta posibilitate de a iesi dintre ciocan si nicovala si de scapa de acesta aberatie de titlu executoriu, (care seamana mai degraba cu o munca silnica pe viata, motiv pentru care a luat si calea CEDO) pentru ca stuparitul pastoral se face pe baza de AUTORIZATIE si certificat sanitar veterinat , iar autoritatile care ar trebui sa-i elibereze aceste acte spun, pe buna dreptate, ne doare in cot de hotararea ta pentru ca noua nu ne e opozabila si s-o crezi tu ca vei primi autorizatie pentru fiecare an intre aprilie si octombrie...

HELP..ziceti-mi ceva nou pentru o contestatie la executare si anul acesta....
~ Conținut șters la cerere ~
nicoleta, stii bine ca, contestatia la executare vizeaza doar actele de executare.
vezi si tu, speculeaza greselile executorului din p-v-uri din ce acte a mai intocmit el.
sunt sigura ca stii ca pe calea contestatiei la executare propriu-zisa nu mai poti pune in discutie fondul din care provine titlul. poate merge contestatia la titlu...
poate ar merge vreo lamurire cu privire la intelesul, intinderea sau aplicarea titlului ex.......nu stiu....tu ai dosarul in fata.