Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu Bancile
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu Bancile

Buna seara. Pot stinge un credit bancar in care am girat cu locuinta renuntand la locuinta, deoarece am ajuns in imposibilitate de plata si as dori sa evit executarea silita. Locuinta a fost evaluata in momentul solicitarii liniei de credit de catre sotul meu, insa ulterior am adus imbunatatiri in apartament. Banca mai face o reevaluare ? Va multumesc.
se poate dar intai vorbiti cu un evaluator ca sa fiti sigur, se poate ca dvs ati facut imbunatatiri dar valoarea apartamentelor a mai scazut! depinde si de ce suma este vorba>
In asemenea cazuri, se practica urmatorul joc:
Cautati un cumparator si negociati pretul dorit de dv., solicitati un avans egal cu valoarea creditului, cu el platiti in totalitate imprumutul la banca, dupa care scoateti apartamentul de sub ipoteca.
Apoi, imobilul fiind degrevat de sarcini, puteti merge la notar si perfectati contractul in forma autentica si va incasati diferenta de bani.
Problema este ca valoarea creditului este f mare, cca 30 000 de euro; apartamentul a fost evaluat la 25 ooo de euro. Rata lunara este de 500 de euro anm facut o reesalonare a creditului dar am ajuns in imposibilitate de plata. Singura solutie este sa renuntam la locuinta si sa inchiriem ceva la pret mult mai mic, insa repet ,,Este aceasta o solutie de a scapa de credit? Va multumesc din suflet pentru sfat.
Alta varianta nu exista, decat sa lasati banca sa va execute, sa vanda la licitatie apartamentul si sa se multumeasca cu ce obtine pe el.
Pentru diferenta, daca nu se indestuleaza in urma vanzarii, va pune poprire 1/3 din salariu, daca aveti venituri.
Va multumesc. O seara buna!