Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata carte de munca pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata carte de munca pfa

salut mama mea are o frizerie pfa si nu sia platit cartea de munca din 2005 doar cas`ul si acuma ia venit de la casa judeteana de pensii o scrisoare prin care trebuie sa pregateasca un dosar dupa care i sa calculat ca are de platit din 2005 pana in 2010 10.000 ron cu tot cu penalitati.Ce ma sfatuiti sa fac sa platesc toti banii de o data sa cer plata in rate daca se poate sau ce altceva?Va multumesc!
Pai la casa de pensii nu poti sa spui tu cu care vrei sa te asiguri? Nici eu nu cotizat pentru cartea de munca, daca se poate un raspuns, au calculat la venitul minim contributiile sau la venitul realizat? Eu am inteles ca la casa de pensii PFA-urile fac contract pe ce suma vor (dar nu mai mic decat salarul minim)
Eu am platit la casa de sanatate retroactiv, acolo s-a putut esalona datoria, mi-au zis sa platesc partea care reprezenta contributiile pentru a nu mai creste penalitatile, penalitatile termen de plata 6 luni

Gabriel daca stii imi spui te rog la ce venit a iesit suma aia de 10.000 ron (salar minim sau venitul obtinut pe PFA)
Multumesc!
Popu, utilizator
da am inteles dar sanatatea a platito mama mea ea nu a platit cartea de munca din 2005 cand o sa`i vina concret suma pe care o are de dat mai revin
salut , am aceeasi problema , sunt pfa din 2006 si am de plata in jur de 8500 suma calculata la 1/4 din venitul mediu brut adica suma minima obligatorie asigurata la acea vreme , preoblema este ca din 2008 nu mai exista o suma minima asigurata acum te poti asigura si cu 100 ron pe luna din care sa platesti 30%, iar mie nu mi se accepta sa imi aleg suma incepand cu 2008 , imi spun ca trebuia sa aleg suma in acea perioada desi eu depun dosarul deabea acum ,,iar calculul din urma se face tot acum , este ceva ciudat la mijloc , iar daca ar fi cuneva care sa ma lamureasca si pe mine as fi recunoscator, precizez ca am vorbit si cu un avocat , si cu mai multi contabili , si cu cineva de la casa de pensii , si nimeni nu stie sa raspunda la aceasta intrebare ,
Mi-au terminat astia de la pensii calculul, din 1 iunie 2005 pina ieri 30 iunie 2010 total de plata 10.096 RON. Din pacate am inteles ca la pensii e diferit de sanatate, poti esalona dar aici platesti contributia + penalizarile aferente fiecarei luni, penalitatile pentru lunile neplatite curgand in continuare
si cum o sa faci in continuare tiau dat vreo solutie sa platesti banii esalonat sau daca ii dai pe toti odata sa iti scada dobanzile si penalitatile aferente....