Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare absolvent al ciclului I Bologna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare absolvent al ciclului I Bologna

Buna ziua!
Sunt absolventa a ciclului I Bologna ( facultatea de psihologie-pedagogie, specialitatea pedagogie avand la la baza liceul pedagogic) si as dori sa stiu daca voi fi incadrata in categoria celor cu studii de scurta durata (SSD) sau in categoria celor cu studii de lunga durata (S).
Va multumesc!
Art.38 din Legea nr.330/2009 prevede ca, în baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).
freeelis a scris:

Art.38 din Legea nr.330/2009 prevede ca, în baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).

Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .
putica a scris:

freeelis a scris:

Art.38 din Legea nr.330/2009 prevede ca, în baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).

Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .

Care este diferenta dintre cele doua raspunsuri ? ... :-/
freeelis a scris:
Care este diferenta dintre cele doua raspunsuri ? ..

Sunt scrise la ore diferite. ;)
Buna ziua!
Cu aceeasi situatie ma confrunt si eu . In prezent sunt admnistrator financiar I SSD. Anul acesta am absolvit ciclul I de studii Bologna. Credeti ca as putea sa promovez pe studii superioare de lunga durata ? Va multumesc!