Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Jandarmeria are dreptul de a legitima?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Jandarmeria are dreptul de a legitima?

Buna ziua.

Va rog a ma ajuta cu lamurirea unei probleme, la care inca nu gasesc raspuns.
Acum cateva zile, am fost implicat intr-un soi de circ, calatorind cu unul dintre mijloacele de transport in comun din Bucuresti. S'a intamplat sa urc in autobuz in timp ce vorbeam la telefon, ceea ce a dus la intarzierea perforarii biletului ce semnifica achitarea calatoriei. La urmatoarea statie in drumul meu au urcat cateva doamne controlor, foarte pornite, care cum au urcat au pus mana pe taxatoare stopandu'mi astfel orice intentia de a perfora biletul. Am fost trecut instant la categoria infractori, ne bagandu'ma in seama si ne ascultand explicatiile mele. Am fost acuzat ca tin biletu si nu il perforez si ma feresc de ei. Am fost dat jos cu forta, si silit sa scot buletinul pentru a ma amenda. Am refuzat, iar o doamna controlor draguta mi'a dat doau variante, scurt si la obiect: ori iau amenda de buna voie, ori ma legitimeaza jandarmeria si tot iau amenda. Am refuzat in continuare, si am fost "predat" jandarmeriei.

Intrebarea mea: este normal ca jandarmeria sa ma legitimeze in astfel de situatii? ajutand practic RATB sa ma amendeze. Nu mi se pare ok ca jandarmul sa fie doar un pilon de intimidare, sau un factor decisiv in vederea legitimarii mele.

Nu am si eu un drept in a mi se demonstra ca sunt vinovat, de catre jandarmerie?

Pur si simplu sa fiu silit sa scot pe gura datele mele cu orice pret?

Am fost informat ca aceste controale RATB au jurisdictie in mijloacele de transport in comun, ce apartin RATB, nu in spatiul public, pe drum, pe trotoar sa fiu tarat si silit de jandarmerie. Gresesc?

Eu sunt de parere ca odata ce am fost dat jos din mijlocul de transport in comun, amendarea trebuie sa aiba o baza real, o acuzare bazata pe nijte fapte, demonstrate cumva, nu doar vorbe.

Va rog, o lamurire, mai mult legala,

Va multumesc anticipat.
Legea 550/2004

Art. 27 le permite jandarmilor "să legitimeze orice persoană",
şi chiar "are dreptul să efectueze control corporal"

Scuza asta nu am mai auzit-o până acum: "in timp ce vorbeam la telefon, ceea ce a dus la intarzierea perforarii biletului"
Dacă întârzierea a durat o staţie... se pare că amenda este meritată.

Mi-aduc aminte de scuzele mele atunci când eram în clasa a treia (la fel de jalnice ca scuza cu telefonul mobil-deşi nu existau pe atunci)
Asta a fost acum 30 de ani.

N-aţi mai inventat nimic nou în ultima vreme?

Alberto Kurtyan
albertokurtyan a scris:

Legea 550/2004

Art. 27 le permite jandarmilor "să legitimeze orice persoană",
şi chiar "are dreptul să efectueze control corporal"

Scuza asta nu am mai auzit-o până acum: "in timp ce vorbeam la telefon, ceea ce a dus la intarzierea perforarii biletului"
Dacă întârzierea a durat o staţie... se pare că amenda este meritată.

Mi-aduc aminte de scuzele mele atunci când eram în clasa a treia (la fel de jalnice ca scuza cu telefonul mobil-deşi nu existau pe atunci)
Asta a fost acum 30 de ani.

N-aţi mai inventat nimic nou în ultima vreme?

Alberto Kurtyan

Draga domnule Kurtyan,

Ma bucur pentru dvs ca aveti asa o tinere de minte spectaculoasa.
Curios sunt insa cine va cerea dvs biletul in clasa a 3a. Probabil aveati deja 18 ani impliniti. Iar faptul ca foloseati scuze "la fel de jalnice ca scuza cu telefonul mobil" nu'mi inspira deloc incredere.
Si acum 30 de ani nu era nevoie de bilet pentru o statie, asta informativ.

Pe mine ma interesa daca e corect ca jandarmeria sa ma legitimeze pentru cei de la RATB. Simplu.

Comentariul dvs vis'a'vis de ce faceam si ce scuza am gasit nu cred ca avea rost.
Art. 19. -q) constata contraventii si aplica sanctiuni contraventionale, potrivit legii;
Art. 27. -
(1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, personalul militar al Jandarmeriei Romane este investit cu exercitiul autoritatii publice.
(2) In exercitarea atributiilor ce ii revin, personalul prevazut la alin. (1) are urmatoarele drepturi si obligatii:
a) sa acorde sprijin persoanelor cu functii ce implica exercitiul autoritatii publice, daca acestea intampina rezistenta fizica in executarea sarcinilor de serviciu;
b) sa legitimeze orice persoana cand exista indicii temeinice ca a savarsit, savarseste sau se pregateste sa savarseasca o fapta ce constituie infractiune ori contraventie, precum si persoanele care solicita intrarea intr-un perimetru legal restrictionat;
e) sa solicite sprijinul cetatenilor pentru urmarirea, prinderea, imobilizarea si luarea masurilor legale impotriva persoanelor care au comis infractiuni;
In ceea ce priveste interventia jandarmeriei pe mijloacele de transport in comun, care apartin unor firme private, nu inteleg de ce e implicata jandarmeria. Exista politie comunitara sau locala pentru asemenea interventii. Jandarmeria intervine strict in exercitarea serviciului, aspect precizat la art. 19.
Oricum, erati in culpa.
interventia jandarmeriei pe mijloacele de transport in comun, care apartin unor firme private, nu inteleg de ce e implicata jandarmeria

Mijloacele de transport in comun sunt in proprietatea unei intreprinderi detinuta de Unitatea Administrativ Teritoriala, respectiv Municipiul Bucuresti.

Este o Regie autonomă, nu o firmă privată.

Contravenţiile RATB sunt reglementate in Hotararea nr.156/2001 a Consiliului General al municipiului Bucuresti.

Jandarmeria este obligata sa asiste controlorii, care exercita un exercitiu al autoritatii publice.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
b) sa legitimeze orice persoana cand exista indicii temeinice ca a savarsit, savarseste sau se pregateste sa savarseasca o fapta ce constituie infractiune ori contraventie, precum si persoanele care solicita intrarea intr-un perimetru legal restrictionat;

Jandarmeria actioneaza oriunde sunt solicitate serviciile personalului sau, indiferent de spatiu, public sau privat.