Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abuz societate bancara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abuz societate bancara

Buna seara.
As dori sa-mi spuneti cum sa fac o plangere catre OPC , privind comisionul de risc , pe care-l percepe banca .
Am facut notificare bancii , si desi au trect 30 de zile nu mi-au dat nici un raspuns.
Va multumesc.
intrati pe site-ul OPC si gasiti conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca
nutu_mutu a scris:

Buna seara.
As dori sa-mi spuneti cum sa fac o plangere catre OPC, privind comisionul de risc , pe care-l percepe banca .
Am facut notificare bancii , si desi au trect 30 de zile nu mi-au dat nici un raspuns.Va multumesc.

nici n-or sa dea. sau or sa dea unul, mai bine lipsa, ca tot aia e (ramane cum au stabilit ei) :rolleyes:

si de ce plangere numai la opc? ca astia mai mult de o amenda- 20.000lei (pe care o "aplica" si la tarabagii din piete:)) ), ce sa le faca?

"O institutie bancara din Zalau a fost amendata, luni, cu 20.000 de lei de reprezentantii Comisariatului pentru Protectia Consumatorilor Salaj, pentru practicarea unui comision de risc, declarat ilegal prin Ordonanta de Urgenta 50/2010, intrata in vigoare in luna iulie, informeaza Mediafax.
"In urma reclamatiilor primite de la mai multi clienti impotriva comisioanelor ilegale practicate de banci, Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor Salaj a demarat un control la aceste institutii. Ca urmare a controlului, o institutie bancara din Zalau a fost sanctionata cu o amenda de 20.000 de lei pentru practicarea unui comision de risc aplicabil la soldul de credit, declarat ilegal conform Ordonantei 50", a declarat Claudiu Silaghi."

ce chestie, "practicarea unui comision de risc, declarat ilegal" e contraventie!:))
... pana la amenda cred ca le-a dat "avertisment" si le-a pus in vedere sa se cuminteasca:)):)):))

pai atunci, si hacker-ului care a intrat in conturi bancare ale clientilor cu imprumuturi, si a facut furtisaguri p-acolo (si-a luat "comisioane de risc":)) ), sa i se dea si lui tot amenda (a folosit si el, saracu, metode "abuzive"):)):)):)) ... care e diferenta, sa fie si el (hacker-u') reclamat tot la opc!:rolleyes::stunned:

[ link extern ] /
www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator