Forum Discuţii juridice Executare silită prescriptia si perimarea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

prescriptia si perimarea executarii silite

in anul 2005 am contractat un credit de 20000 lei, pe doi ani, pe firma al carui actionar si admin eram, credit garantat cu un contract de garantie personala semnat de mine si sotie.
Am achitat pana in nov 2005,dupa care firma a intrat in faliment. S-a numit lichidator , care a vandut tot si a achitat o parte .din datorii in anul 2006. Banca in cauza nu s-a inscris la masa credala,iar in 11.10.2006 a cerut si obtinut la judecatorie ca contractul sa devina titlul executoriu.
Eu si sotia in calitate de giranti am primit o somatie sa achitam intr-o zi suma in data de 20.02.2007 de la un executor judecatoresc de pe plan local ( in speta Craiova). De atunci nu s-a mai intreprins nimic de acest executor ( caruia i-am comunicat atunci ca nu avem in posesie bunuri mobile si imobile executabile si eventual doar salariul sotiei care lucra la stat atunci , ca si acum ).
Dupa 3 ani si jumatate in 13 august 2010 , ne-am trezit cu poprire pe conturile de salarii,atat eu cat si sotia , poprire ceruta de aceasta data de executorul bancii de la Bucuresti pe o suma dubla fata de creditul initial. M-am interesat si am aflat ca acesta a cerut la judecatorie incuvintarea inceperii executarii silite in data de 07.07.2010.
Intrebarea mea este in acest caz ma pot folosi de prescriptia executarii silite de 3 ani sau de perimarea executarii silite de 6 luni, sau de ambele ?????? :(
PRACTIC AU TRECUT PESTE TREI ANI SI DE LA INVESTIREA TITLULUI EXECUTOR SI DE LA SOMATIE.
Mentionez ca sotia are acelasi cont de salariu de 6 ani ( lucrand la aceeasi unitatede stat de 10 ani - lucru care banca il stia ) , iar eu m-am angajat ulterior si am contul de salariu din oct 2007.
vali70, utilizator
consider ca actiunea privind recuperarea sumei este prescrisa.
In opinia mea este vorba de perimare,deorece daca creditorul sau executorul au lasat sa treaca mai mult de 6 luni de la intocmirea oricarui act de executare,aceasta este perimata.Or,este fara echivoc ca executarea incepuse deoarece executorul nu putea emite notificare fara o cerere expresa de incepere a a executarii silite de catre creditor.In acest caz,daca instanta va constata perimarea,aceasta nu va opri creditorul sa formuleze o noua cerere de executare.Depuneti la judecatorie contestatie la executare in care aratati ca este perimata executarea si cereti in aceeasi actiune suspendarea executarii silite pana la pronuntarea sentintei.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Scuze . am gresit eu in editare -poprirea s-a efectuat in august 2010 ( adica acum ), nu 2008. Am modificat in editare.
vali70, utilizator
Dar somatia ati primit-o in 2007,corect?Este perimare,deoarece executarea incepuse.

andymaurul
andymaurul, utilizator