Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa si cadru militar - incompatibilitate?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa si cadru militar - incompatibilitate?

Am si eu o intrebare: sunt cadru militar si mi-am deschis un pfa in domeniul calculatoarelor deoarece am un atestat in acest domeniu si presstez servicii dar doar in timpul liber...am aflat de curand ca nu e sigur ca persoanele incadrate in mapn au voie sa deschida pfa...e adevarat cumva?in lege am gasit asa:Cadrelor militare in activitate le este interzis:
a) sa indeplineasca alte functii decit cele in care sint incadrate, cu exceptia cumulului prevazut de lege, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale;
b) sa fie asociat unic ori sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii ori societati comerciale, cu exceptia celor numite in consiliile de administratie ale regiilor autonome si societatilor comerciale din subordinea Ministerului Apararii Nationale, din cadrul industriei de aparare sau in legatura cu aceasta.
Se incadreaza si pfa in asa ceva ca sunt tare nedumerit?Multumesc anticipat!!!
PFA (persoana fizica autorizata) nu este totuna nici cu organizatii si nici cu societati comerciale.
Depinde si ce fel de statut profesional aveti.
Dupa stiinta mea, cadrele militare sunt functionari publici cu statut special.
In acest caz, consider ca aveti dreptul tinad cont de urmatoarele:

- Potrivit art. 94 din legea 161/2003, modificata prin legea 330/2009, incepând cu data de 12 noiembrie insa, odata cu intrarea in vigoare a modificarilor aduse de legea-cadru 330/2009, functionarii au dreptul sa detina o functie sau sa desfaşoare o activitate intr-o societate comerciala privata, in cadrul unei asociatii familiale sau ca persoana fizica autorizata,
- totodata, potrivit art. 96 al legii 161/2003 functionarii au dreptul sa exercite functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii ştiintifice, al creatiei literar-artistice şi in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fişei postului.
Chestia e ca sunt multe raspunsuri contradictorii...unii spun ca se poate deschide pfa altii ca nu...sotia mea e insarcinata si vreau sa beneficiez eu de concediu de crestere copil deoarece ea e studenta si trebuie sa imbinam lucrurile si atunci cineva mi-a zis ca la calcul se va tine cont si de veniturile obtinute ca pfa doar ca eu actele de indemnizatie le depun aici la munca si beneficiez de banii de indemnizatie din cadrul mapn-ului si nu am treaba cu primaria si de asta imi e frica ca nu cumva acestia sa zica ca nu as fi avut voie sau ceva de genul...sper sa fie bine!multumesc!
se poate interpreta cumva ca fiind pfa sa fi " asociat unic "? multumesc...
yosliviu a scris:

se poate interpreta cumva ca fiind pfa sa fi " asociat unic "? multumesc...

Dupa cunostintele mele minime in materie, asociatii sunt in cazul SC-urilor constituite in baza Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.
Daca la SA sunt minim doi, la SRL poate fi si unul.
PFA-ul dvs. este constiuit in baza O.U.C. nr. 44 din 16 aprilie 2008 pri întrepivind desfasurarea activitatilor economice de catre pfa, ii si if.