Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua .Sunt o viitoare mamica de gemeni mai exact pe 14 ianuarie 2011 u sa-i aduc pe lume ,as dori sa stiu si eu ce indemnizatie pt crestere voi primi de la statul roman .Mentionez ca salariul meu a fost de 720 ron minim pe economie !!! Multumesc ....ast raspuns
1. In cazul nasterii de gemeni, familia va primi, pentru primul copil, indemnizatia in cuantum de 600 de lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei. Incepand cu cel de-al doilea copil, va primi indemnizatia de 600 de lei.
2. Calculul facut pentru primul copil va fi diminuat cu 15% (conf. Legii 118/2010).Daca rezultatul este mai mic de 600 lei se acorda 600 lei.
3. Adica pentru primul copil luati cat iese din calcul iar pentru celalalt luati 600 lei.