Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pasaport romanesc obtinut prin consulatul roman in ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pasaport romanesc obtinut prin consulatul roman in germania

buna seara.am o nedumerire cu privinta la obtinerea unui nou pasaport prin consulatul roman in germania.locuiesc in munchen-Germania de un an de zile si in noiembrie anul curent pasaportul meu expira.posibilitatea de a ma deplasa in romania pentru obtinerea unui nou pasaport nu o am deoarece lucrez .de aceea doresc prin intermediul consulatului roman sa mi procur un nou pasaport.doresc sa aflu daca e cu putinta ce acte imi trebuiesc.tin sa mai mentionez ca anul trecut m am casatorit aici in munchen la primarie iar cununia nu am anuntato la consulat.va multumesc,astept raspuns
Info casatorie: [ link extern ]
Info pasaport: [ link extern ]
Poti suna la Consulat si iti vor spune de ce acte ai nevoie si care sunt taxele,insa daca nu ti-ai inregistrat casatoria in Ro ,pasaportul tau va fi eliberat tot cu numele tau de nastere.Casatoria se inregistreaza in Ro ,in termen de 6 luni de la casatorie .Daca depasesti acest termen trebuie sa platesti o taxa.Atentie !!!!!!!! la Consulat au crescut toate taxele , sa nu ramai surprinsa de sumele pe care ti le vor spune.
Pt. schimbarea pasaportului la Consulat cred ca ai nevoie de programare.
Consulatul General al Romaniei din München are unul dintre cele mai informative site-uri de acest gen ([ link extern ] .
Mult succes.
www.rechtsberatung.ro