Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si fnuass
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si fnuass

Am o mare dilema: am primit ieri o notificare de la CNAS prin care mi se solicita sa depun niste documente: declaratia privind obligatiile de constituire si plata la FNUASS, conform ordinului617/2007 al presedinteluiCNAS,anexa5 pentru fiecare an in parte incepand cu anul2005; deciziile de impunere estimative si definitive,pentru ficare an fiscal, incepand cu 2005 si documentele de plata , in copie certificata. In finalul adresei scrie ca daca nu fac asta si nu platesc nu stiu ce contributii se va trece la executare silita. Si acum sa revin la dilema mea , eu in ianuarie 2005 am am avut o autorizatie de persoana fizica si am suspendat-o din luna august 2005 pana in august 2006 si apoi am anulat-o.In scurta perioda de " activitate" am platit un un impozit anticipat, nu am tinut nici o contabilitate ,nici macar cartea de munca nu mi-a"mers".In notificarea primita e mentionata o lege din 2006 , cand nu am mai avut autorizatie, deci nu stiu ce trebuie sa fac.
nu se poate emite titlu executoriu atata vreme cat nu aveti emise de ei dispozitii de impunere.in momentul in care veti semna un contract cu CNAS sau sau le veti pune la dispozitie actele solicitae atunci vor calcula creanta si vor emite somatii si titlu executoriu.insa daca aveti dovada ca nu ati avut venituri deoarece ati suspendat activitatea mergeti si dati aceste explicatii.dar atentie la ce semnati
Cei de la sanatate stiu deja ce venituri ai avut toti anii astia. Spun asta din propria experienta, m-au chemat si pe mine pentru perioada 2005-2010, nu aveam decizia de impunere pe anul 2008, "nici o problema o avem noi". Cei de la sanatate au acces acum la baza de date a celor de la finante si stiu care / cat a castigat pe PFA si nu a fost inregistrat la sanatate in ultimii 5 ani. Eu am fost prin primavara.
Contabilitatea nu prea conteaza aici, pe ei ii intereseaza veniturile impozitate de finante.
Chestia naspa e ca de astazi se adauga un 15% penalitati la datoriile existente
Nu e chiar asa cum spune domnul avocat. CNAS poate sa calculeze si creantele pe baza deciziilor de impunere de la administratia financiara. Nu trebuie sa i le furnizati neaparat dumneavoastra.
Acum ati putea sa platiti restantele pentru perioada respectiva ianuarie-august 2005.
sau sa ignorati complet aceasta datorie, pentru ca ea se va stinge la sfarsitul acestui an, daca nu intervine vreo somatie.
exista practica judiciara recenta a dlui judecator cristi danilet prin care s-a admis contestatia la executare impotriva unui titlu executoriu care nu avea in spate o decizie de impunere emisa la momentul nasterii creantei.ce vor ei sa faca acum este sa culeaga bani pe temei legal nepus in practica
In cazul de fata nu cred ca se poate vorbi de asa ceva. Decizia de impunere cu siguranta a fost emisa de administratia financiara.

Oricum din ce spuneti dumneavoastra asta nu il absolva de plata contributiilor( pe cel care a avut decizia favorabila data de judecator). Odata si o data se va emite si decizia de impunere iar atunci CANS va reveni cu solicitarea platii contributiei confor legii.