Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare primire intre administrator vechi si cel nou
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare primire intre administrator vechi si cel nou

Dupa alegerile de la AG s-a ales alt presedinte.Aministratorul s-a dat demisia cu un preaviz de 15 zile.
Intrebare : cam care e rolul si responsabilitatea noului presedinte la predarea primirea intre admin vechi si cel nou?
Ce este de facut in cazul in care la admin vechi se gasesc lipsuri?
Mentionez ca administratorul vechi era si contabil in partida simpla
1-Presedintele in calitatea de reprezentant legal al asociatiei de proprietari detine limita de competenta .anterior semnarii actelor de incetare raporturi juridice cu asociatia sa dispuna verificarea activitatii administratorului
Numai in situatia in care concluziile asupra activitatii atesta respectarea normelor in vigoare fara lipsuri,se poate accepta incetarea raportului juridic incheiat cu asociatia de proprietari
2-In situatia in care se evidentiaza incalcarea normelor financiar -contabile,
concretizate prin existenta de prejudiciu material,reprezentantii legali ai asociatiei cu scopul respectarii si aplicarii unitare a prevederilor in vigoare si pentru apararea intereselor generale ale proprietarilor,detin competenta a dispune masurile necesare evidentierii prejudiciilor materiale si dupa caz ,.urmeaza sa demareze procedura legala de recuperare a acestora
In mod normal gestiunea asociatiei se preda cu PV de catre vechiul administrator comitetului executiv al asociatiei plus comisie de cenzori, prilej cu care se poate constata rezultatul administrarii.

Apoi comitetul, respectiv presedintele preda noului administrator prin PV toata gestiunea asociatiei verificata si pusa la punct (daca este cazul).

Rolul presedintelui este foarte important pentru ca, cu acest prilej, se face si o verificare a gestiunii asociatiei pe care el isi pune semnatura si pentru care raspunde in viitor.
In cazul in care se gaseste lipsa in gestiune i se pune in vedere administratorului sa completeze suma in cateva zile, in caz contrar se actioneaza conform legii - plangere penala si urmarire in instanta pentru recuperarea pagubelor + inscrierea privilegiului imobiliar pe apartamentul administratorului (in caz ca locuieste in bloc).
fastman68 a scris:
Intrebare : cam care e rolul si responsabilitatea noului presedinte la predarea primirea intre admin vechi si cel nou?
Ce este de facut in cazul in care la admin vechi se gasesc lipsuri?

Presedintele asista la predarea-primirea gestiunii, situatiilor, evidentelor, dosarelor...
Documentele, situatiile, gestiunea (casa, banii) se predau si se preiau pe baza de proces-verbal "asa cum sunt". Verificare gestiunii o face cenzorul, presedintele, comitetul in mod permanent. Daca nu s-a facut permanent aceasta verificare, se poate face oricand, dupa predare, de conducerea asociatiei, de catre cenzori ai asociatiei sau angajati din afara asociatie.
In cazul in care se gasesc lipsuri, acestea se recupereaza de la cel vinovat, pe cale legala. In urma verificarii sau chiar in cursul verificarilor, fostul administrator este contactat pentru a da explicatii si/sau pentru a i se aduce la cunostinta cele constatate. Acesta poate sa recunoasca greselile, sa achite lipsa sau sa conteste si se ajunge in instanta pe baza documentelor existente si predate la incheierea activitatii. De aceea este important a se incheia un proces verbal la predare, in 2 exemplare unde se consemneaza documentele predate, soldul in casa si banca, sumele predate...
Se intocmeste un proces verbal de predare-primire a evidentei mijloacelor materiale si banesti incheiat intre cei care au procedat la predare (persedinte, administrator, cenzori ) si ceilalti la primire (presedinte, administrator, cenzori) si care trebuie sa cuprinda urmatoarele, elemente asa cum sunt ele la momentul respectiv:
-soldul in casa (banii care efectiv ii preda in acel moment)
-soldul contului de disponibil in banca
-ultima lista de plata
-tabel nominal cu restantierii (tabel anexa nr... cu sumele restante cu lunile respective)
-debitori, altii decat membrii asociatiei (tabel anexa nr...)
-tabel nominal cu evidenta fondului de rulment (anexa nr.. )
-soldul fondului de reparatii
-soldul altor fonduri
-creditori
-facturile de plata catre furnizori, nerepartizate si neachitate
-mijloace materiale existente
Pentru ca activitatea asociatiei sa nu stagneze, administrator isi incepe prestarea serviciilor conform atributiilor atribuite de comitet.
Si=D>
-
In situatia in care se evidentiaza incalcarea normelor financiar -contabile,
concretizate prin existenta de prejudiciu material,reprezentantii legali ai asociatiei cu scopul respectarii si aplicarii unitare a prevederilor in vigoare si pentru apararea intereselor generale ale proprietarilor,detin competenta a dispune masurile necesare evidentierii prejudiciilor materiale si dupa caz ,.urmeaza sa demareze procedura legala de recuperare a acestora
LocatarB, utilizator
Administrator in functie nu recunoaste noul comitet ales in Adunare Generala, dar nu vrea sa predea gestiunea si nu prezinta nici o situatie a activelor si pasivelor asociaitiei.
Administratorul convoaca Adunare Extraordinara in speranta de a se alege un nou comitet favorabil lui. Activitate blocata.
Totusi comitetul trebuie sa asigure continuarea activitatii asociaitiei mai cu seama ca au datorii mari si au primit somatii de inchidere a utilitatilor.Cum se procedeaza in cazul in care administratorul refuza sa predea gestiunea?