Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociere cu un business angels
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociere cu un business angels

Am un proiect de afacere si am gasit un finantator de tip business angels. Suntem la faza de negocieri si nu stiu din punct de vedere juridic in acte cum trebuie sa ne asociem? si legal cum isi va face iesirea din firma dupa 3-4 ani. Ce tip de contracte trebuie sa incheiem ca sa stiu la ce ne asteptam si cum sa negociez in termeni corecti
Asociere in participatiune.
Societate pe actiuni.
Intrarea in SRL ca si nou asociat.
Doresc sa stiu daca intre mine si presupusul business angels trebuie sa incheiem acte adiacente si de conotatie diferita in afara de forma juridica de asociere. Undeva trebuie consemnat in acte exit-ul business angel din afacere dupa o anumita perioada. E drept ca el participa la riscuri alaturi de mine si isi poate pierde banii daca este un fiasco fara sa imi ceara banii inapoi sau o sa-mi ceara de n ori suma investita in caz de reusita sau sa-si vanda partile din companie unei terte parti, nu ne putem asocia doar ca lasa ca om vedea noi cum rezolvam problemele cand o sa apara. Vreau sa stiu clar cum imi negociez pasul 2 inainte de a merge mai departe si ce alternative juridice legale am in fata
poate cineva sa furnizeze detalii suplimentare. Exista jurisprudenta in acest tip de asociere?
Asocierea in participatiune presupune ca asociatul principal- administratorul, care primeste bunurile de la asociatul secundar un business angel in acest caz- are obligatia de a le administra cu prudenta si dilegenta raspunzand pentru proasta administrare si pierderile aferente. Ori in asocierea de tip business angels, cel care joaca rolul de busienss angel participa la profit si la pierderi in acelasi regim ca proprietarul de drept al afacerii, adica finantatul si nu ii poate imputa pierderi viitoare pentru riscuri asumate de comun acord.
Pot fi modificate drepturile si obligatiile intr-o asociere in participatiune pentru inlaturarea raspunderii asociatului principal fata de pierderi?
adelyna23, utilizator