Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie invaliditate grad III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie invaliditate grad III

Daca se opteaza pentru invaliditate de gradul III si se merge pe varianta salariat (cu plata asigurarilor) merge vechimea in munca? Din pensie de invaliditate de gradul III, se poate iesi la pensie anticipat?

Daca se merge pe optiunea pensie cu grad III de invaliditate, fara a fi salariat, se inregistreaza vechimea in munca?
1. Da, perioada lucrata este luata in calcul ca vechime in munca.
2. La implinirea varstei standard prevazute de lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii. La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate nu se au in vedere perioadele in care asiguratul a beneficiat pensie de invaliditate
3. Nu, perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate de grad III este asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul la stabilirea pensiei pentru limita de varsta.