Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata muncitorilor intr-o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata muncitorilor intr-o asociatie de proprietari

In asociatia noastra de proprietari femeile de curatenie si ingrijitorul gunoi ,instalatorul , electricianul e.t.c au conventie civila de lucru si as dori sa stiu daca mai este legala aceasta forma de plata .
Care ar fii cea mai legala si cea mai buna modalitate de plata pentru acesti oameni de curatenie, instalator electrician e.t.c., contract prestari servicii ,conventie de lucru civila sau angajat cu carte de munca pe o perioada determinata si care ar fii direrentele intre acestea
Formele sub care o asociatie de proprietari poate colabora cu persoanele ce realizeaza venituri din asociatie sunt cele amintite de dumneavoastra si toate sunt legale: contract de mandat, contract civil sau conventie civila, contract de prestari servicii, contract individual de munca.
Conducerea asociatiei (presedinte, comitet, cenzor) poate sa aleaga din acestea pe cele mai potrivite tinand cont de prevederile legislatiei (complicata, ambigua si in continua schimbare), de necesitatile asociatiei (activitate permanenta sau ocazionala), de optiunea celui care munceste, de situatia particulara a beneficiarului de venit (pensionar, somer, angajat cu CM in alta firma)...
Pentru a va informa despre aceste posibilitati va recomand cateva articole, desigur, fara pretentia ca acestea sunt deplin edificatoare si atotcuprizatoare:

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/content/art...