Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

In noua lege a pensiilor la articolul 170 se spune:

Art. 170. – (1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea dată.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.
Poate cineva sa explice cum se interpreteaza prevederile acestui articol.
Multumesc.
Legiuitorul a vrut sa spuna ca va mari punctajul mediu anual. Dar art. 170 din Legea nr. 263/2010 intra in vigoare de la 1 ianuarie 2012, prin urmare nu poate sa produca efecte retroactiv (respectiv nu poate produce efecte si in cazul persoanelor care se vor pensiona in 2011).

Ce se va intampla, concret, vom afla in 2012.
Eu incerc sa explic ce am inteles printr-o aplicatie:Sa presupunem(pe un caz ipotetic) ca punctajul mediu anual determinat in conditiile art.95 ar fi de exemplu:1,45678.Castigul mediu brut pe anul 2010 a fost de 1836 lei.1836 x 43,3% =794,99 lei(valoarea unui punct de pensie raportat la 43,3% din salariul mediu brut pe economie).Raportul de care se face vorbire in acest articol este 794,99:732,8(valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data)=1,08486(indicele de corectie).Asadar 1,45678 x 101,08486%=1,47258 punctajul mediu anual(in care se include indicele de corectie).Sau 1,45678x1,08486%=0,01580(punctaj mediu anual suplimentar in urma aplicarii indicelui de corectie).1,45678+0,01580=1,47258(acelasi punctaj mediu anual din operatia de mai sus.Sper sa ma fi facut inteles.
Doua enunturi din acest articol sunt confuze:
1. 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent
nu se spune salariul mediu national sau pe conomie.
2, Aceasta corectie se aplica o singura data.
adica???
1. Se refera la salariul mediu comunicat de Institutul National de Statistica.
[ link extern ]
2. Acest punctaj se acorda numai la inscrierea initiala la pensie. Adica, daca veti beneficia prima oara de pensie anticipata partiala, cand veti trece la pensie pentru limita de varsta acest punctaj nu se va mai acorda.
Referitor la prevederile art.170 si la aplicatia facuta de Carp Mircea. Calculele sunt corecte pana la aplicarea indicelui de corectie obtinut respectiv de 1,08486% x 1,45678 = 1,47258 puncte. Nu cred ca acest indice de corectie mai este %. Calculul ar trebui facut astfel: 1,45678 x 1,08486 = 1,58040 puncte. Cred ca prin art.170 din lege s-ar vrea o actualizare a bazei de calcul, comuna,egala, pentru toti pensionarii la 43,3% din castigul sal. mediu brut pe tara ( acum punctul de 732,8 lei = 43,3% din 1693 lei/ sal.mediu 2009). Ce se omite este faptul ca cei pensionati in 2010-2011 nu au (vor) beneficia de acest 43,3%. Sa vedem si normele. Cu stima.