Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mamele eleve ºi studente vor primi bani pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mamele eleve ºi studente vor primi bani pentru creºterea copiilor?

Am citit un articol,cei drept din anul 2009 dar vroiam sa stiu daca mai este valabil ce scrie in el si anume ca elevele şi studentele care frecventează cursurile la zi vor beneficia şi ele de indemnizaţia privind creşterea copilului..Sau in acest caz,ce suma de bani va primi eleva,studenta pentru cresterea copilului?

cryss4, utilizator
Daca sunt la o forma de invatamant la zi, la stat, categoric va primi.
1. OUG 111/2010 precizeaza ca beneficiaza de indemnizatie pentru CCC si persoanele care frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.
2. Forma de invatamant nu trebuie sa fie neaparat la stat.
3. Cuantumul indemnizatiei de CCC va fi de 600 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani.
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti : "fara intrerupere" la ce se refera mai exact? Adica este vorba despre o pauza de unu sau mai multi ani intre 2 forme de invatamant sau despre intreruperea uneia...sau si una si alta?
Va multumesc.
1. "Fara intrerupere" inseamna ca studentul respectiv sa urmeze cursurile conform programului stabilit, fara a repeta anul sau a intrerupe cursurile pe ale motive decat cele medicale.
2. Pauza dintre doua forme de invatamant nu este intrerupere daca este vorba de o pauza fireasca, cum ar fi cea dintre data absolvirii liceului si admiterea la facultate (in acelasi an).