Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare definitivä din tarä färä semnätura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare definitivä din tarä färä semnätura tatälui

Dupä lupte seculare am primit incredintarea minorului,definitiv si irevocabil.Pinä si instantele germane au anulat orice drept al tatälui asupra copilului. Pentru a putea pleca defintiv si a obtine viza de plecare defintivä in altä tarä ( nu Europa),am nevoie de acordul tatälui (desi am doar eu incredintarea minorului).Ambasada mi-a atras insä atentia cä aceastä semnäturä poate fi inlocuitä de o sentintä judecätoreascä din Romania(liberä circulatie).Ca intotdeauna cer pärerea nu numai a avocatilor mei,ci si a altor persoane si mä documentez asupra acestei probleme. Despre ce poate fi vorba exact si cum decurge?Mi s-a mai räspuns odatä pe forum cu foarte mult timp in urmä,dar nu mai retin.Vä multumesc anticipat pentru päreri.
Potrivit Normei metodologice din 26/01/2006, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 76 din 27/01/2006, de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate domiciliul cetăţeanului român minor se stabileşte de drept, în condiţiile legii, în statul în care au domiciliul ambii părinţi sau, după caz, doar unul dintre părinţi, dacă există acordul expres al celuilalt părinte.
prin liberä circulatie (in parantezä) mä refeream cä sunt liberä sä circul si sä mä stabilesc,unde doresc eu.Nu sunt nici sclava Germaniei,nici a Romaniei,sunt un om liber,tatäl nu are voie sä imi ingrädeascä mie viata si sä mä impiedice in actiunile mele.

Deci legea liberei circulatii nu este legea pe care o cäutam,stiu cä existä legi pentru aceastä situatie a mea,dar avocatii bijbiie momentan si nu sunt multumitä cu solutiile lor,sincer vorbind,eu stiu, cä EU am solutia,dar trebuie sä o gäsesc...am väzut-o undeva...dar nu mai stiu unde..am in minte o imagine alb cu verde a copertii acestei cärti..si stiu cä acolo sunt legile, de care am eu nevoie...apärarea trebuie fäcutä in acest context. Si trebuie sä gäsesc aceste legi.Dacä aveti altä propunere sau cartea alb cu verde vä duce cu gindul undeva, atunci scrieti-mi vä rog. Intre timp mä apuc de cäutat.Totusi vä multumesc pentru räspuns.

Mary355 a scris:

prin liberä circulatie (in parantezä) mä refeream cä sunt liberä sä circul si sä mä stabilesc,unde doresc eu.Nu sunt nici sclava Germaniei,nici a Romaniei,sunt un om liber,tatäl nu are voie sä imi ingrädeascä mie viata si sä mä impiedice in actiunile mele.
Deci legea liberei circulatii nu este legea pe care o cäutam,stiu cä existä legi pentru aceastä situatie a mea,dar avocatii bijbiie momentan si nu sunt multumitä cu solutiile lor,sincer vorbind,eu stiu, cä EU am solutia,dar trebuie sä o gäsesc...am väzut-o undeva...dar nu mai stiu unde..am in minte o imagine alb cu verde a copertii acestei cärti..si stiu cä acolo sunt legile, de care am eu nevoie...apärarea trebuie fäcutä in acest context. Si trebuie sä gäsesc aceste legi.Dacä aveti altä propunere sau cartea alb cu verde vä duce cu gindul undeva, atunci scrieti-mi vä rog. Intre timp mä apuc de cäutat.Totusi vä multumesc pentru räspuns.

:-/:-/:-/?????
Chiar daca vi s-a incredintat minrul spre crestere si educare, tatal are dreptul sa aiba legaturi personale cu acesta. Mai mult, este obligat la plata pensiei de intretinere pe seama minorului.
Pentru a iesi din tara cu minorul, este necesar acordul ambilor parinti. In cazul in care tatal refuza, trebuie sa-l actionati in instanta, chiar si pe cale de ordonanta presedintiala care se da de urgenta, fara citarea partilor si fara trecerea unui termen, care este executorie fara somatie si fara trecerea unui termen. In acea ordonanata trebuie sa motivati urgenta unei hotarari care sa tina loc de consimtamantul tatalui prin aceea ca aveti un serviciu la care trebuie sa va intoarceti 9se poate face dovada cu o hartie de la angajator, tradusa de un traducator autorizat), sau, de exemplu, cand este necesar un tratament de urgenta pentru copil. De obicei, cand mama pleca in Italia sau Spania, aduceam o adeverinta de la medicul pediatru care recomanda ca minorul sa stea intr-o zona cu mult soare. (In partea asta de tara, din cauza zonei depresionare, ploua mai mult si astmul, sau astmul bronsic este o afectiune destul de frecventa la copii).
Art. 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 prevede: Cetatenii romani minori pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali, in conditiile prezentei legi. In sensul prezentei legi, prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.
Speţei dv. i se aplică dispoziţiile art. 17 din Lege care dispune că minorilor - cetateni romani - li se elibereaza pasapoarte simple in urmatoarele conditii:
a) in cazul minorului care nu a implinit varsta de 14 ani, numai la cererea parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
Minorii care nu au implinit varsta de 14 ani, pot fi inclusi in pasaportul parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila. In cazul in care minorul este titular al unui pasaport simplu, acesta poate fi anulat la solicitarea parintelui, concomitent cu efectuarea mentiunii privind includerea in pasaportul acestuia.
b) in cazul minorului care a implinit varsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

1. In situatia in care se solicita, eliberarea unui pasaport pentru un minor sau, dupa caz, includerea minorului in pasaportul unui parinte si nu exista, daca legea o cere, acordul celuilalt parinte, autoritatile competente vor elibera pasaportul sau, dupa caz, vor include minorul in pasaportul parintelui solicitant, daca se face dovada, cu documente corespunzatoare, ca minorul urmeaza sa se deplaseze in strainatate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale.
2. In cazul in care se face dovada cu documentele corespunzatoare, emise ori avizate de autoritatile medicale romane, ca minorul urmeaza sa se deplaseze in strainatate pentru a urma un tratament medical fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in pericol, autoritatile competente vor elibera pasaportul chiar daca exista acordul doar al unuia dintre parinti.
Daca pasaportul a fost emis de autoritatile competente in conditiile prev. la pct. 1 sau 2, acestea au obligatia de a informa parintele care nu şi-a dat acceptul de indata ce este posibil.

Emiterea pasaportului pentru minor sau, dupa caz, includerea acestuia in pasaportul unuia dintre parinti, in situatia in care exista neintelegeri intre acestia cu privire la exprimarea acordului, cu exceptia situatiilor prev. la pct. 1 şi 2, se efectueaza numai dupa solutionarea neintelegerilor de catre instanta de judecata, in conditiile legii.
Cu siguranţă la acest lucru s-a referit reprezentantul ambasadei....;)

Care este motivul pentru care trebuie să spuneţi ambasadei că plecaţi definitiv din ţară?
Corina Capotã, Avocat