Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - data deschiderii drepturilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - data deschiderii drepturilor (pensie pentru limita de varsta)

BUNA ZIUA
AM SI EU O NELAMURIRE IN LEG. CU DATA DESCH. DR. LA PENSIA PT. LV SAU LA PENSIA ANTICIPATA SI ANTICIPATA PARTIALA, SI ANUME, NU INTELEG, DACA MAI EXISTA TERMENUL DE 30 DE ZILE DIN MOM. INDEPLINIRII CONDITIILOR, ASA CUM EXISTA PT. PENSIA DE INV. SAU DE URMAS (ART. 104 DIN LEGEA 263).
EX.: INDEPLINESTE CONDITIILE IN DATA DE 14.02.2011. DACA DEPUNE DOSARUL IN T. DE 30 DE ZILE DE LA ACEASTA DATA ( DECI, DEPUNE DOSARUL PANA LA DATA DE 14.03.2011), ATUNCI DATA DESCH. DREPTULUI ESTE 14.02.2011?
MULTUMESC FRUMOS!
hiko20042003 a scris:
EX.: INDEPLINESTE CONDITIILE IN DATA DE 14.02.2011. DACA DEPUNE DOSARUL IN T. DE 30 DE ZILE DE LA ACEASTA DATA ( DECI, DEPUNE DOSARUL PANA LA DATA DE 14.03.2011), ATUNCI DATA DESCH. DREPTULUI ESTE 14.02.2011?

Nu, nu este 14.02.2011, este data depunerii cererii la casa de pensii. Pensiile se cuvin de la data indeplinirii conditiilor prevazute de Legea nr. 263/2010 si se acorda de la data inregistrarii cererii la casa de pensii.

Prin alineatul 3 al art. 104 din Legea nr. 263/2010 a fost reglementata o alta data de acordare numai pentru pensiile de urmas si pentru pensiile de invaliditate.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc pt. raspuns, dar tot nu sunt lamurita in totalitate, intrucat art. 74, al.8 din Normele de aplic. ale Legii 263 vorbeste si de un anumit termen de depunere, astfel:
Art.74(8): " In situatia in care data indeplinirii conditiilor de pensionare coincide cu o zi de sarbatoare legala, de repaos saptamanal sau cand serviciul este suspendat, cererea de pensionare, impreuna cu actele necesare, se poate depune in prima zi lucratoare ce urmeaza, fiind considerata depusa in termen. Termenele prevazute de lege pentru depunerea si solutionarea cererilor de pensionare se socotesc pe zile „libere”, in sensul ca nu se iau in calcul ziua cand incep sa curga si nici ziua in care s-au sfarsit. In situatia in care ultima zi este o zi nelucratoare, respectiv zi de sarbatoare legala, de repaus saptamanal sau cand serviciul este suspendat, termenul se va prelungi pana la sfarsitul zilei
lucratoare ce urmeaza. "

Ce a vrut sa spuna legiuitorul prin "termenul prev. de lege pentru depunere si ..."?

Multumesc frumos!

hiko20042003 a scris:
Multumesc pt. raspuns, dar tot nu sunt lamurita in totalitate, intrucat art. 74, al.8 din Normele de aplic. ale Legii 263 vorbeste si de un anumit termen de depunere, astfel: (...) Ce a vrut sa spuna legiuitorul prin "termenul prev. de lege pentru depunere si ..."?

:) Nu-l inteleg pe legiuitor intotdeauna, dar ma straduiesc.

In cazul anumitor categorii de pensie, drepturile de pensie se deschid la alte date decat cea a depunerii cererii, cu conditia ca cererea sa fie depusa la casa de pensii in termenul X prevazut in lege. Adica exact ce prevede art. 104, alin. (3) din Legea nr. 263/2010.

Art. 74, alin. (8), teza a II-a din HG nr. 257/2011 se refera la modul de calcul al tuturor termenelor de depunere si solutionare a cererilor de pensionare prevazute in Legea nr. 263/2010.
Da... probabil aveti dreptate! Stiu ca legea este interpretabila...
Poate ca ar fi trebuit sa reglementeze mult mai concis aceste detalii referit. la
stabilirea pensiilor... vedeti, in instanta, aceste lacune ale legii (ex. termene etc.) sporesc imaginatia judecatorilor...
MULTUMESC MULT PT. AJUTOR, ORICUM!
Daca mai obsev ceva, va anunt!