Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum caut si imi aleg avocatul ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum caut si imi aleg avocatul ?

Asta e o problema pentru multa lume! Eu am gasit raspunsul, ... [editat de admin; motivul: publicitate nepermisa]
Admin, administrator
greu de raspuns la aceasta intrebare. depinde de speta dvs. si de cum vede acel avocat, problema dvs.
pt. avocat este esentiala creativitatea, deoarece nu exista 2 spetze identice, fiecare caz isi are rezolvarea lui, iar avocatul trebuie sa dea dovada de profesionalism si creativitate ca sa poata gasi cea mai buna solutie pt. spetza clientului sau.

av. vasilescu
Multumim pentru informatie, trebuie sa fie interesant, eu cel putin, voi face o 'vizita".:)
Functie de problema fiecaruia. Sunt multi factori care duc la acelasi scop - Castigarea unui proces.
castigarea unui proces nu tine numai de spetza si de avocat ci in special de instanta.
observ pe zi ce trece ca se inmultesc cazurile in care judecatorii dau hotarari fara sa studieze bine actele din dosar.:((
Eu, personal, sa ajung intr-o zona in care nu cunosc pe nimeni, habar n-am de legi si am nevoie de avocat, m-as duce la Barou, sa ma interesez cine e decanul baroului respectiv. Pentru ca decanul este ales prin vot de catre ceilalti avocati ai baroului respectiv si daca a fost ales, inseamna ca se bucura de oarecare recunoastere si prestigiu din partea colegilor...
NU inseamna neparat ca e cel mai bun in domeniul care m-ar interesa pe mine, sau neaparat ca s-ar ocupa de cauza mea personal si exclusiv, dar ar putea constitui un punct de plecare...

Am reusit cu greu sa intru pe acel link privitor la gasirea unui avocat, infiintat de o Persoana Fizica, cu sediul in "Brsov" si nu mi-a facut o impresie prea buna. Cer bani ca sa te inscrii, ca avocat, in paginile lor.
Personal, ca avocat, nu vad rostul sa platesc niste bani ca sa dau consultatii gratuite pe un site. Pentru publicitate? NU merita costurile... Am gasit si lista cu avocatii din Barouri pe judete, insa nu este actualizata.
Am fost la nunta unei colege in 2004 si nu-i apare numele schimbat.
Unii avocati au trecut de mai multi ani la notari, altii sunt in pensie... Am gasit doi decedati de vreo cativa ani...
avTodincaVeronica, utilizator