Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este termenul corect de prezentare la locul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este termenul corect de prezentare la locul de munca

Buna ziua si "Hristos a inviat!" tuturor!
Va rog sa-mi spuneti care este termenul corect ,in situatia urmatoare:
Decizia judecatoreasca la incheirea procesului de contestare decizie concediere inceput in 02.02.2010, a aparut in condica de sedinte la data de 05.11.2010 dar judecatoarei i-au trebuit 4,5 luni s-a redacteze si sa mi-o comunice.Asa ca am primit-o pe 22.03.2011.Am legalizat-o, primind investire si a devenit definitiva si executorie pe 31.03.2011,neavand bani sa deschid recurs.Datorita unor probleme medicale intervenite ,m-am prezentat pe 15.04.2011 sa intreb cand incep activitatea.Am primit pe 18.04.2011 o scrisoare prin care mi se spune ca am fost "reangajata inca din 13.12.2010!!!
Eu am terminat somajul la 28.02.11 ,mi-am facut dosar de persoana in cautarea unui loc de munca si NIMENI ,nici macar ANOFM care mi-a pus viza de somaj pe Ian .2011 si Febr.2011 NU mi-a spus ca sunt reangajata din 13 decembrie 2010!
Angajatorul ,NU vrea sa-mi dea salariile compensatorii,MARITEsi INDEXATE conform textului deciziei judecatoresti! Imi da doar pentru perioada 01.03.2010 -13.12.2010 si la nivelul salariului avut,(sub media salariului mediu net pe economie)pentru ca ei"NU inteleg la ce se refera "marite/indexate"??. Din Ianuarie 2011 pana cand m-am prezentat ,spune ca NU-mi da nimic,ca EI a primit decizia deja din Noiembrie si TREBUIA sa stiu si eu ,si sa ma prezint la job. EU m-am reprezentat singura in proces ,neavand bani de avocat si cum am gasit pe acest forum,mi s-a spus ca trebuie sa astept primirea deciziei acasa .In saptamana trecuta,am fost tinuta intr-un birou parasit,departe de biroul meu.Mi s-a spus ca NU mai am loc la departamanetul meu si ca NU au ce sa-mi dea de lucru.DE curiozitate,am reusit sa merg la biroul meu si am vazut ca locul meu era ocupat de un baiat nou angajat.Deci,pe locul meu,vor sa tina macar 6 luni pe cineva??
Care e adevarul?Si ei de ce NU m-au notificat si de ce NU figurez incepand cu data de 08.11.2010 dupa declararea deciziei, ci din 13.12.2010???
NU decizia definitiva si executorie imi da dreptul sa solicit salariile si locul meu de munca? E un subtrefugiu de-al lor,ca sa nu-mi dea dupa 15 luni,cele 14 salarii datorate pentru concedierea abuziva?
Mi-au fost refuzate daunele morale in proces,sub motiv ca voi primi salarii compensatorii MARITE si indexate! Ei spun ca n-au marit /indexat la toti salariatii in 2010,deci nici mie nu imi dau nimic.Dupa 15 luni de concediere ma aleg cu mai putin de 10.000 ron pentru 8 luni? Va rog spuneti -mi adevarul! Multumesc anticipat!
Deci in primul rand :
1. trebuia sa faceti o cerere de urgentare a redactarii sentintei, oricum e destul de mare perioada de redactare, pe litigii de munca se redacteaza fff repede;
2. ati primit in 18.004.2011 o decizie ca sunteti reangajata cu data de 13.12.2010 - intrebarea este ati semnat de primire si ati scris data de 18.04.2011?
3. Trebuie sa va achite salariile conform sentintei judecatoresti investita si solicitati executorului judecatoresc sa o puna in aplicare, trebuie sa achitati un avans de minin 100 lei
4. daca in sentinta este mentionat ca trebuie sa va reangajeze pe vechiul post trebuie sa-l notificati si in aceasta privinta, ca nu respecta hotararea judecatoreasca si ca risca dosar penal. Puteti chiar sa-i faceti o plingere penala in acest sens.
5. Este exclus ca societatii sa-i fi fost comunicata in noiembrie si dvs dupa 5 luni, dar puteti sa verificati la arhiva instantei acest lucru.
6. Nu are nici i relevanta daca in societatea ce a pierdut procesul cu dvs ceilalti salariati au primit salarii marite/indexate, in relatia cu dvs a fost obligat angajatorul la plata salariilor compensatorii majorate si indexate.

Adevarul este ca fara ajutor de specialitate nu prea vad sa o scoateti la capat, decat prin intermediul executorului judecatoresc, adica trebuie sa mai cheltuiti niste bani.

Succes
Dvs. ati procedat corect, iar angajatorul dvs. incearaca sa faca un abuz grosolan.
Nu v-au notificat sa va prezentati la locul de munca deoarece sunt de rea credinta.
Sustinerile lor (ca v-au reangajat fara sa va notifice sa va prezentati la serviciu, ca nu va acorda daunele indexate fiindca nu au indexat salariile angajatilor, ca dvs. trebuia sa va prezentati la locul de munca, etc. ) sunt puerile.
Nu va chinuiti sa verificati cand a fost comunicata hot. catre societate, oricum nu conteaza - pentru reintegrare trebuiau sa va notifice!

Este drept ca apararea pe care dvs. trebuie sa o faceti in fata acestor abuzuri este putin mai complicata, si ar prinde bine putin ajutor specializat.

In mare, eu consider ca ar trebui sa depuneti o adresa scrisa catre angajator in care sa cereti executarea hotararii judeactoresti nr.../data.... si:
- plata despagubirii actualizate si indexate, de la data concedierii, pana la data reintegrarii efective.
Aratati ca: data reintegrarii efective este (data corecta), si nu data de 13.12, cand nu s-a realizat niciun fel de reintegrare intrucat nu ati fost notificata in vreun fel. Reintegrarea fictiva din data de 13.12 este facuta cu rea credinta, pentru a evita executarea hot. jud.
In privinta actualizarii si indexarii, aratati ca aceasta nu este o optiune pentru angajator, ci o obligatie in virtutea hot. jud pe care trebuie sa o execute. Indexarea din hot. jud. are finalitatea de a compensa faptul ca dvs. nu ati primit banii la timp (echivalentul dobanzii legale pe un an de zile).
Reaminititi-le ca va datoreaza indexarea despagubirii pana la data platii efective, nu pana la pronuntarea hotararii.
- reintegrarea pe postul detinut anterior sau pe un post echivalent.
Comunicati-le ca faptul ca v-au oferit un birou izolat (fara acceas la instrumentele de lucru) nu reprezinta executarea hot, jud, si, mai mult, reprezinta o incalcare a obligatiilor angajatorului fata de salariat.
Data fiind situatia in care va aflati, solicitati executarea hot jud in termen de 5 zile de la prezenta cerere.
In caz contrar, va veti vedea nevoita sa faceti plangere penala reprezentantilor societatii pentru infractiunile prevazute in Codul muncii
(ART. 277 Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda.
ART. 278 Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind reintegrarea in munca a unui salariat constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda.),
precum si sa va adresati unui executor judecatoresc pentru executarea silita a hot. jud. IN TOTALITATE, caz in care firma va suporta si cheltuielile de executare silita.
Aratati si ca doriti sa evitati aceste demersuri, si doriti sa evitati si formularea unei plangeri la ITM pentru ca vi se refuza accesul la locul de munca.

Succes!
Daca demersul de mai sus nu functioneaza, atunci chiar trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc, ceea ce inseamna plata unui onorariu in avans.
Plangerea penala si sesizare ITM sunt insa "gratis".