Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contributie cass chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contributie cass chirie

Buna ziua ,
v-as ruga, daca se poate , sa-mi dati cateva sfaturi legate de urmatoarea situatie:
Eu , impreuna cu sotia , suntem asociati la o srl. Am inchiriat de la socrul meu (pensionar) , pentru un punct de lucru al societatii, o camera intr-un imobil al carui proprietar este. Asta se intampla in 2003. Pentru ca la finante n-au vrut sa accepte contract de inchiriere fara suma , am pus, ca valoare a chiriei , 30 000 lei vechi lunar . Contractul a fost prelungit an de an pana in prezent , pe sume foarte mici , de pana la 7 ron lunar. Acum cateva zile , socru-meu s-a dus la CASS , trimis de medicul de familie , sa ia o adeverinta. De acolo i s-a spus ca are de platit la CASS vreo 11 miilioane (lei vechi) , suma rezultata din contributia de 6.5 % aplicata lunar la un salariu minim pe economie si nu la suma trecuta in contract.. Aici mai intra si penalitati de intarziere . Acum , ce sa zic, suntem in culpa pentru ca nu am stiut ca trebuia platit CASS , dar mi se pare o suma exagerata .
Eu m-am hotarat sa intreprind ceva , ori sa fac contestatie, ori sa-i dau in judecata. Aici as vrea sa va cer sfatul , daca m-as putea lega de urmatoarele aspecte:
- desi in legea CASS (ultima fiind 95/2006) scrie ca 6.5% se aplica la minim un salariu minim brut lunar , totusi nu cred ca se poate lua un impozit mai mare decat venitul obtinut Aici cred ca legea este proasta si as putea ataca legea in sine. Nu exista pe undeva vreo precizare ca un impozit nu poate depasi venitul (ma refer in general ) ? Sau , la finante, atunci cind am facut contractul nu ar fi trebuit sa-i spuna lui socru-meu : nu ai voie mai putin de atat , ca sa ai din ce plati impozitele ?
- Cei de la CASS , din 2003 nu au trimis nici o instiintare de plata , nici o somatie, hartie sau macar nu au dat un telefon prin care sa-l anunte pe socru-meu ca are de platit la ei, si ar mai fi stat mult si bine daca nu s-ar fi dus el pe la ei. Oare se pot aplica penalizari si majorari fara instiintare, fara a incerca sa-ti recuperezi suma ? Nu era oare obligatia celor de la CASS sa trimita o instiintare ca are de platit ? Chiar au voie sa stea atatia ani fara sa trimita nici o hartie ?
- in ideea ca socru-meu ar avea nevoie de , sa zicem, medicamente compensate, sau orice servicii de la asigurari , ar avea dreptul ? El este pensionar si , oricum, contributia aferenta pensiei am inteles ca este platita de la bugetul de stat , deci pentru el se plateste contributie. Din cate i s-a spus la CASS , nu are dreptul la nimic pana nu achita datoria restanta. Mi se pare un abuz.
Ma opresc aici, cele de mai sus fiind punctele principale . Inca nu am un desfasurator de la CASS ca sa vad cum s-au calculat exact sumele si o sa pot fi mai clar dupa ce am sa-l obtin. Ce sfaturi imi puteti da ca sa mai reduc din aceasta datorie enorma, fata de venitul realizat?
Nu am dat in viata mea pe nimeni in judecata , si m-am ferit de tribunale ca de altceva, dar acum mi s-a pus pata rau de tot si mi se pare o nedreptate "made in Romaina" in fata careia nu pot sta impasibil.
~ Conținut șters la cerere ~
In primul rand, trebuie sa schimbati acel contract de inchiriere intr-unul de comodat ( de folosinta gratuita), pentru a evita astfel de situatii.
in al doilea rand, va trebui sa va judecati cu CASS, si sa solicitati instantei anularea acelor impozite;
in al treilea rand, verificati toate modificarile legislative ale CASS in toata aceasta perioada , pentru a putea sa va aparati in cunostinta de cauza.
~ Conținut șters la cerere ~