Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de 45 de zile pentru contestarea deciziilor de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de 45 de zile pentru contestarea deciziilor de modificare, executare , suspendare ºi încetarea a contr.ind. de muncã, inclusiv a angajamentelor de platã a unor sume de bani

Este adevărat că Lg.62/2011 (Legea dialogului social) modifică termenul de 30 de zile în care salariatul putea să conteste ţn instanţă o decizie a angajatorului referitor la executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractului său de muncă ?
În acelaşi termen poate să conteste şi angajamentul de plată ( pe care de altfel l-a dat de bună voie ?
Da, este adevarat ca noul termen este de 45 zile. (art. 211 din legea 62/2011)
Nu stiu ce sa va spun despre angajamentele de plata, fiindca eu interpretez art. 211 ca oferind posibilitatea de contestare in 45 de zile doar a actelor unilaterale.
Cred ca se poate vorbi despre o abrogare implicita a art.283 alin.1 lit.a C.mun. .. legea noua contine dispozitii incompatibile cu legea veche fara sa prevada care dispozitii contrare se abroga. Astfel , Legea nr.62/2011 va fi considerat act de abrogare, chiar daca nu cuprinde nici o clauza expresa de abrogare, dat fiind ca o lege posterioara desfiinteaza orice alta contrara, daca aceasta este anterioara.

Intr-adevar, art.211 din lege se refera si la angajamentele de plata ... acesta poate fi atacat numai daca manifestarea de vointa a salariatului a fost viciata ...
freeelis a scris:

Intr-adevar, art.211 din lege se refera si la angajamentele de plata ... acesta poate fi atacat numai daca manifestarea de vointa a salariatului a fost viciata ...

... si numai daca respectivele angajamente sunt "unilaterale", cum prevede in prima parte art. 211.
Daca nu sunt unilaterale (din oricare directie, salariat sau angajator - ca fostele decizii de impunere), nu li se mai aplica termenul de 45 zile. Ce termen li se aplica, Dumnezeu stie ...

p.s. Si eu zic ca art. 211 a abrogat tacit termenul de 30 de zile prevazut de C. muncii. (desi era loc de modificare/abrogare expreasa si la modificarea codului, si la adoptarea legii dialogului social. Dar de ce sa faca legiuitorul nostru ceva clar si fara echivoc / fara loc de interpretari ?)