Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in conditii speciale - punctajul se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in conditii speciale - punctajul se majoreaza cu 50%?

Cei care au lucrat in conditii speciale si si-au deschis dreptul la pensie in intervalele 01/04/2001 la 02/11/2008,apoi in intervalul 09/12/2008 la 31/12/2010 la care,la determinarea punctajului mediu anual nu s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special,beneficiaza de cresterea cu 50% a punctajelor anuale ?Majorarea a fost introdu-sa prin legea 218/2008(art.78 indice 2(1)a) din legea 19/2000)apoi scoasa de O.U.G.209/2008 si nu se mai regaseste nici in art.169 din legea 263/2010.Majorarea pentru conditii dosebite are acelasi parcurs in schimb a fost reintrodu-sa in art.169(6)din legea 263/2010.Apoi punerea in aplicare amanata pentru 01/01/2012 art.193(2).Majorarea de 50% pentru conditii speciale este iarasi prevazuta pentru cei care isi deschid dreptul pe legea 263/2010(art.100(b).Sa vin cu un exemplu concret:Pensionar limita de varsta 01/02/2008.Stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 6 luni(anexa 3 din legea 19/2000).In total stagiu de cotizare(peste 46 de ani cu sporul de grupa)intra 19 ani...in grupa I-a in procent de 100% si 5 ani...in conditii speciale.Celor 19 ani de grupa I-a li s-a aplicat O.U.G.100/2008,urmand ca diferenta de punctaj sa se acorde prin aplicarea art.169 din legea 263/2010.Ce se intampla cu punctajul celor 5 ani de conditii speciale ?Sa fie o scapare legislativa este foarte putin probabil.Merg pe ideia ca imi scapa mie ceva(un amanut).Care sa fie ?.Multumesc mult pentru intelegere.O zi buna si la multi ani celor care isi serbeaza ziua onomastica.
Carp Mircea, utilizator
Carp Mircea a scris:
Cei care au lucrat in conditii speciale si si-au deschis dreptul la pensie in intervalele 01/04/2001 la 02/11/2008,apoi in intervalul 09/12/2008 la 31/12/2010 la care,la determinarea punctajului mediu anual nu s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special,beneficiaza de cresterea cu 50% a punctajelor anuale?

Nu beneficiaza de majorarea prevazuta la art. 100 din Legea nr. 263/2010. Aceasta prevedere se aplica numai persoanelor ale caror drepturi de pensie se deschid ulterior datei de 1 ianuarie 2011.

Carp Mircea a scris:
Merg pe ideia ca imi scapa mie ceva(un amanut).Care sa fie ?

Va scapa faptul ca Legea nr. 263/2010 nu se aplica retroactiv si ca nu se poate acorda punctaj suplimentar in absenta unor prevederi exprese ale legii. Art. 169, alin. (6) din Legea nr. 263/2010 nu are legatura cu persoanele care au lucrat in conditii speciale.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
In concluzie:
1-Cei care si-au deschis dreptul la pensie in perioada 03/11/2008 la 08/12/2008 au beneficiat de aceasta majorare prin aplicarea art.78^2 din legea 19/2000 in forma prevazuta de legea 218/2008.
2-Cei care isi deschid dreptul pe legea 263/2010 beneficiaza de aceasta majorare prin aplicarea art.100(b).
3-Cei care si-au deschis dreptul in intervalele : 01/04/2001 la 02/11/2008 si 09/12/2008 la 31/12/2010 nu beneficiaza si nici nu vor mai beneficia de aceasta majorare.Acestia au alt tratament din partea legii.
Desi pe mine personal nu ma afecteaza cu nimic cele de mai sus,cred totusi ca este vorba de discriminare.
A doua intrebare pe care mi-o pun este de ce la conditii deosebite se(va)acorda si la conditii speciale nu ?
Cele postate de mine in acest topic,afecteaza mii de pensionari.Acestia nu si-au dat inca seama ca este vorba despre discriminare.Am eu,doua astfel de cazuri si mai cunosc cateva.Probele sunt evidente.Desi cele de mai sus,nu-mi influenteaza cuantumul pensiei mele,imi creeaza totusi o stare de agitatie,de neliniste.Iata cum cred eu,un om simplu ca trebuia sa arate legea:
Legea 263/2010
Art.169(7)-Prevederile art.100 lit.b),referitoare la majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale de munca dupa data de 1 aprilie 2001,se aplica si persoanelor inscrise la pensie anterior intrarii in vigoare a prezentei legi.
Care este parerea juristilor ?Ce se mai poate face ?Eu nu-mi permit sa raman pasiv la aceasta situatie.
Carp Mircea, utilizator
Daca imi este permis sa-mi exprim o parere pe aceasta tema, nefiind de specialitate, eu cred ca aceste perioade pot fi valorificate in baza art. 107 alin.(3) din legea 263/2010.
Cu stima.
Eu imi sustin punctul meu de vedere,pentru care am venit cu probe.Cresterea punctajelor pentru cei care au lucrat in fostele grupe superioare de munca I si II pana la 01/04/2001,sau dupa aceasta data in conditii speciale sau deosebite de munca si si-au deschis dreptul la pensie anterior intrarii in vigoare a legii 263/2010 sunt reglementate de art.169 din legea 263/2010.Asadar,repet:Cei care au lucrat in conditii speciale de munca si si-au deschis dreptul la pensie in intervalele: 01/04/2001 la 02/11/2008 si 09/12/2008 la 31/12/2010 si la care la determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat stagiul complet de cotizare din anexa 3 a legii 19/2000 nu beneficiaza de majorarea de 50%..Adica,majorarea cu 50% a punctajelor pentru(aceste intervale)acestia nu are temei legal.Din acest motiv am pus problema discriminarii.