Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical in perioada de preaviz

buna ziua ! as dori sa stiu daca se poate lua concediu de odihna sau medical in perioada de preaviz
Raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs , cu mentiunea ca , concediul medical suspenda termenul de preaviz.
Se poate lua CO daca angajatorul va aproba.
Se poate lua CM daca medicul considera ca este necesar. In acest caz preavizul se suspenda si se reia dupa terminarea CM.
1. - Concediul de odihna se poate lua numai cu acordul angajatorului si nu suspenda perioada de preaviz.
- Daca raman zile de CO cuvenite si neefectuate la data incetarii CIM angajatorul are obligatia sa le compenseze in bani.
2. Concediul medical suspenda perioada derpeaviz care se reia, de unde a ramas, dupa terminarea acestuia.
am omis sa mentionez ca societatea este in reorganizare judiciara
coravio a scris:

am omis sa mentionez ca societatea este in reorganizare judiciara

Chiar daca societatea este in reorganizare judiciara se poate lua CO sau concediu medical in perioada preavizului.
Cornel Vasile, Consilier juridic