Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... venit prin c. mandat in pensie anticipata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

venit prin c. mandat in pensie anticipata

sunt administrator si am urmat situatie : in febr s-a ales presedintele ,am complectat c de mandat si i l-am dat la semnat, in 02,03,04 am facut state de plata , eu sunt trecut la intogmit, el are trecut venit pe c de mandat, el le-a semnat, a semnat de primirea banilor . Lunar am intogmit decl 112 cu el la contract de mandat. In 05.05.2011 si-a dat demisia eu am trecut in dec 112 cu venit 0 incheind contractul. La predarea documentelor am vazut ca nu semnase c. de mandat , in ad. generala cand a fost ales se specifica , ca, va intogmi c mandat. Acum de la c. de pensii a primit instintare ca i s-a suspendat pensia pe lunile 01.03---30.06. pentru ca are un venit lunar de 142,00 lei pe 3 luni . El imi reproseaza ca sunt de vina ca l-am trecut in decl 112.Va rog spuneti-va parerea.Va multumesc
Probabil ca are pensie anticipata sau pensie medicala.
Intr-adevar, aceste pensii se suspenda daca persoana obtine venituri din alte activitati, dar acest lucru trebuia sa-l stie si el si sa nu se "dedulceasca la bani".

Dv. ati facut foarte bine ca ati intocmit(asa se scrie corect) decl.112 si l-ati trecut acolo pentru ca asa si trebuia. Nu puteati ascunde acest venit al lui. Deci nu are de ce sa va reproseze dv. nimic.
Are importanta faptul ca a realizat venituri dintr-o activitate, indiferent ca are contract sau nu. De exemplu pentru pensia de invaliditate de gradul 3 ar fi avut dreptul sa realizeze venituri (chiar CIM cu maxim 4 ore/zi), dar in cazul invaliditatii de gradul 2 sau unu, nu poate lua pensia odata cu realizarea vreunui venit din vreo activitate. De fapt acestea sunt prevazute chiar in deciziile de pensionare. Poate nu a cunoscut aceste incompatibilitati, care sunt, dealtfel, firesti. Adica daca esti bun de munca, munceste iar daca esti invalid, trateaza-te.
ieri m-a amenintat cu tribunalul ptr ca am intogmit stat de plata fara a fi semnat c de mandat ( raspunzator de semnare erea numai el si comitetul nu eu ca adm.).
Stati domnule linistit, nu plecati urechea la toate bazaconiile. Daca e cineva care a gresit el este acela, in nici un caz dvs.
E revoltator ca el a gresit si da vina pe dv.! Un om fara simtul responsabilitatii nici nu meria sa fie presedinte de asociatie.
Toata lumea e vinovata, numai el e "ingeras", nu?!

Daca a semnat de primirea banilor si nu a semnat actul prin care lua acei bani si mai era si presedinte de asociatie care trebuia sa aiba in vedere respectarea normelor este cu atat mai mult vinovat. Stati linistit! N-are decat sa faca proces. O sa si-o ia!