Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim studii superioare

stiu ca salariul minim brut este de 540 lei, dar care este salariul minim pentru cei cu studii superioare?
Salariul minim pentru cei cu studii superioare este de 1000 lei.
Salariu minim brut este de 500 lei, de la 01.01.2008.
Pentru ca o persoana cu studii superioare sa beneficieze de un minim de 1.000 lei trebuie ca postul pe care il ocupa sa fie declarat la AJOFM ca fiind un post ce necesita studii superioare.
In art.40(3) din CCMUNN pe anii 2007-2010 se specifica: "Salarizarea personalului incadrat conform alin.1(coeficientii de salarizare - n.m.) se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare functiei respective." Altfel spus, chiar daca o persoana are studii superioare nu poate fi platita cu salariul minim de 1.000 lei daca postul este prevazut a fi ocupat de cineve cu studii medii, sa zicem.
Salariul minim pentru studii superioare este 1000 lei in conditiile in care acestea sunt cerute pentru respectivul post.
Salariul minim brut de 1000 lei pentru angajatii cu studii superioare care ocupa o functie care necesita astfel de studii este aplicabil numai pentru angajatii din sectorul privat.
Pentru sectorul bugetar salariul minim pentru studii superioare difera de la o institutie publica la alta.
Dacă salariul minim este de 540 lei, cum se face că dublul său este 1000 lei?

În România există (în special pentru sectorul privat) două forme ale salariului minim:
- salariul de bază minim brut garantat în plată - prevăzut de Codul Muncii (articolul 159) şi stabilit prin hotărâre de guvern (în prezent, HG 1507/2007 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată);
- salariul de bază minim brut negociat - prevăzut de Contractul Colectiv Unic la Nivel Naţional 2007-2010 (articolul 40 (4)).

Dintre ele se aplică aceea cu nivelul cel mai favorabil salariaţilor (v. Legea 130/1996 şi Codul Muncii).

Coeficienţii de ierarhizare sunt cei stabiliţi de CCMUNN (articolul 40 (1)).

În prezent, CCMUNN stabileşte un salariu de 440 lei. HG 1507/2007, însă, stabileşte un nivel mai favorabil salariaţilor:

Articolul 1
Începând cu 1 ianuarie 2008, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 500 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore în medie pe lună în anul 2008, reprezentând 2,941 lei/oră.

Articolul 2
Începând cu 1 iulie 2008, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată va fi de 540 lei lunar, reprezentând 3,176 lei/oră, în condiţiile realizării principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe anul 2008, respectiv creşterea produsului intern brut, ţinta de inflaţie, precum şi de nivelul productivităţii muncii.
.

Ar fi simplu dacă lucrurile ar rămâne aşa. Dacă observaţi, stimabilii noştri guvernanţi nu au uitat să lase o portiţă de interpretare: "în condiţiile realizării principalilor indicatori economici" etc. etc. Cu alte cuvinte, salariul se va mări dacă vor fi îndeplinite condiţiile (foarte vagi şi "alunecoase") din acest text.
------

Încă un lucru: nu vă închipuiţi că automat veţi primi 1080 lei (respectiv, 1000 lei, conform colegilor de forum). Acesta este un salariu brut - după ce primiţi sporuri va fi mai mare, după ce scădeţi impozitele şi contribuţiile la stat va fi mai mic (salariu net).

De asemenea, simplul fapt că aveţi studii superioare nu e suficient pentru a beneficia de 2 x salariul de bază minim. Este necesar să aveţi încadrare pe un post "pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare". Vă puteţi da seama dacă postul pe care-l ocupaţi implică studii superioare consultând COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România) - dacă postul dvs. are un cod care începe cu 2, atunci el implică studii superioare (nu mai intru în absurdităţile de aici...).

Puteţi găsi COR aici: www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
klewos, utilizator