Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Noul cod- pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Noul cod- pensie de intretinere minor

Nu stiu daca noul cod face precizare in ce caz se alege plata pensiei de intretinere minor in procent sau suma fixa si daca stabilind cota maxima procentuala in ce conditii se poate stabili un procent mai mic si cum. Mai doresc sa stiu daca tot au stabilit procent maximal daca au stabilit si suma fixa maximala si cum.
Timpul le va rezolva pe toate ...! :)
E bine sa asteptam ssa vedem in ce ape se mai scalda legiuitorii din tarisoara asta a noastra draga...si le vom trata la momentul oportun...
Toate bune... ;)
iurispedia.ro la C.Civ Art.402, Comentariu arata ca trebuie sa inceteze practica instantelor de judecata sa atribuie pensii exagerat de mari de intretinere ca procent din venitul net. Se stabileste plafonul minim care nu va fi mai mic decat procent din salariul minim pe economie cand nu exista venituri oficiale si un plafon maxim care nu va depasi 50% din salariul mediu net pe economie stabilit de Institutul de Statistica, anual. Multumesc!
Cadrian70, utilizator