Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare castiguri la bursa 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare castiguri la bursa 2010

Am primit de la Administratia Financiara o decizie de impunere anuala privind castigurile mele realizate din tranzactionarea titlurilor de valoare in anul 2010 si cred ca este gresita, de aceea va solicit si dumneavoastra parerea.
Situatia mea anul trecut a fost urmatoarea:
- semestrul 1 am avut un castig de 9 196 ron (din tranzactii de titluri de valoare detinute mai putin de 365 zile) din care s-a retinut un impozit anticipat de 91 ron (1%);
- semestrul 2 am avut o pierdere de 2 565 ron.
In decizia de impunere anuala mi se calculeaza impozit de 16% din castigul de pe primul semestru de 9 196 ron in valoare de 1 471 si mi se solicita sa platesc diferenta de impozit dintre aceasta suma calculata si impozitul platit anticipat de 1% (suma de 91 ron), rezultand o suma de plata de 1 380 ron. Este corect asa?
Multumesc.
Buna,

Cum ai rezolvat, pls?
Si eu sunt in situatia aceasta; am fost la admin si a ramas sa le fac contestatie la Decizia pe 2010.