Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen cerere preschimbare termen judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen cerere preschimbare termen judecata

Buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti care este termenul in care poate fi depusa cerere preschimbare termen judecata.
Va multumesc.
Pana la primul termen de judecata fixat de instanta care nu va convine.
Nu exista reglementat un astfel de termen .. preschimbarea termenului de judecata acordat initial se face in temeiul dispoz. art. 153 alin. (3) din C.proc.civ., care stipuleaza: „termenul luat in cunostinta sau pentru care au fost trimise citatiile nu poate fi preschimbat decat pentru motive temeinice si cu citarea partilor. ... motivele cererii de preschimbare a termenului de judecata nu sunt fixate de lege, astfel incat acestea sunt lasate la aprecierea instantei de judecata investita cu cererea de judecare,insa partea ce invoca aceasta situatie procesuala trebuie sa justifice care sunt acestea.

model de cerere
[ link extern ] /
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Poate ne dati si cateva detalii, de obicei preschimbarea se solicita pt urgenta. Nu se intelege dc vreti sa il aveti mai curand sau dupa termenul fixat. Atunci se impune amanare, nu preschimbare.
Cand am postat aceasta intrebare am incadrat-o din neatentie la Discutii juridice privind dreptul civil.
Intrebarea se incadra la capitolul somaj.
Problema se refera la indemnizatie somaj necuvenita, in data de 30 septembrie am pus niste intrebari privind acest fapt :
ANOFM Bucuresti emite decizie prin care sunt debitor cu a anumita suma, reprezentand indemnizatie necuvenita, avand in vedere Decizia 14/28.05.2010 a Curtii de Conturi Deva.
Am urmatoarele intrebari:
1) Aceasta decizie o contest in instanta, dar pana la termenul de judecata (stabilit in 2013) este oportun sa achit suma pentru care sunt facut debitor, care va aparea la Administratia Financiara si care imi ingradeste anumite drepturi legale ?
2) Decizia 14/28.05.2010 a Curtii de Conturi Deva este legal sa fie folosita ca articol de catre ANOFM in decizia prin care devin debitor pentru primirea de indemnizatie necuvenita, adica poate fi aplicata asupra unei persoane fizice ?
3) Este legal ca o decizie a unei directii ( in speta Deva) a Curtii de Conturi a Romaniei sa aiba putere de titlu executoriu in alt judet ?

De aceea doream sa stiu in ce termen pot depune cerere preschimbare termen judecata intrucat sunt debitor catre ANOFM ( nelegal si netemeinic din punctul meu de vedere) si totodata s-a diminuat indemnizatia de somaj.
Va multumesc.