Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren extravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren extravilan

Cine stie din ce an se plateste impozit pe teren extravilan?
Va rog mult,imi trebuie urgent
Impozitul pe terenul aflat in extravilan apare pentru prima data reglementat in OG 36/2002 care a abrogat Legea 27/1994 privind impozitele si taxele locale care nu prevedea decat plata impozitului pe terenul aflat in comune/orase/municipii. :

Lege 27/1994
CAPITOLUL III: Impozitul pe teren
Art. 13
Contribuabilii, definiti potrivit legii, care detin in proprietate suprafete de teren, situate in municipii, orase si comune, datoreaza impozitul pe teren conform dispozitiilor legii.

OG36/2002 :
CAPITOLUL III: Impozitul şi taxa pe teren
Art. 11
Contribuabilii care deţin în proprietate terenuri situate în municipii, oraşe şi comune, în intravilanul sau în extravilanul localităţilor datorează impozit pe teren.

OG 36/ 2002 a fost apoi abrogata de Codul fiscal 571/2003