Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avans spre decontare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avans spre decontare

Buna ziua,
In cazul in care o societate comerciala prin dispozitie de plata acorda avans pt deferite cheltuieli angajatului in nteres de firma, angajatul in cat timp este obligat de a restitui acesta sau de a depunse documente justificate in contravaloarea acestuia?

Ar fi posibil de a restitui avansul in rate (de ex. 3-6 luni) - angajatrorul ar fi de acord.

Multumesc,
H.
Nu mai exista termen pentru returnarea avansului spre decontare...dar...in cazul in care , la un eventual control, asociatul, administratorul sau salariatul care a ridicat avansul nu poate returna suma in casierie, si nu poate justifica lipsa banilor i se intocmeste sesizare penala pentru folosirea creditului societatii in interes personal.

Regulamentul operatiunilor de casa, aprobat prin Decretul nr 209/1976

ART. 38 Titularii de avans care nu depun in termen decontarile pentru justificarea avansurilor, impreuna cu documentele justificative, sau nu restituie in termen sumele ramase necheltuite, vor plati o penalizare de 0,50% asupra avansului primit sau asupra sumelor nerestituite in termen, dupa caz, pentru fiecare zi de intirziere.
In cazul in care decontarea cu intirziere a avansului se datoreaza unor cauze cum sint: suspendarea circulatiei mijlocului de transport, imbolnavirea titularului de avans sau alte asemenea cazuri, conducatorul unitatii, pe baza propunerii facute de conducatorul compartimentului cu atributii financiar-contabile, va stabili ca nu este cazul sa se aplice penalizari de intirziere.
Penalizarea de 0,50% pe zi de intirziere se calculeaza si asupra sumelor primite drept avans, conform art. 29, in cazul in care acestea nu au fost restituite cel mai tirziu a doua zi de la data cind titularul de avans a fost instiintat ca deplasarea a fost revocata sau aminata.
In cazul in care, in urma verificarii ulterioare a decontului de catre organele de drept din unitate sau din afara, se constata diferente de recuperat, penalizarea de 0,50% pe zi de intirziere se calculeaza asupra acestor diferente din ziua aducerii la cunostinta celui in cauza si pina in ziua achitarii sumei, in afara de situatia in care titularul de avans este de rea-credinta, caz in care penalizarea se calculeaza din ziua in care a expirat termenul de depunere a decontului.
Suma perceputa ca penalizare de intirziere nu va putea depasi debitul datorat.
Daca titularul de avans nu a justificat avansul primit sau nu a depus sumele ramase necheltuite la termenele stabilite ori pina la data intocmirii statului de retributii, acestea, inclusiv penalizarea aferenta, se retin din retributia titularului de avans, in conditiile stabilite de lege, pe baza dispozitiei conducatorului compartimentului cu atributii financiar-contabile.
ART. 39 Personalul din compartimentul financiar-contabil care nu aplica masurile prevazute de prezentul regulament privitor la justificarea avansurilor si restituirea sumelor necheltuite in termenele stabilite si nu verifica deconturile de cheltuieli ale titularilor de avans in termen de cel mult 7 zile de la primirea lor, raspunde disciplinar, administrativ sau penal, dupa caz, si material sau civil cind s-au produs pagube.
Multumesc mult,
H.
Cu mare placere.
G.M. :)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal