Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Este corect sa se ceara CNP in procesul de recensamant?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Este corect sa se ceara CNP in procesul de recensamant?

Exista o lege care sa interzica acest lucru?
Sau macar exista o hotarare in care sa se specifice ca nu putem fi obligati sa dam CNP la recensamant?
Nu. Sunteti obligat sa dati CNP-ul sau riscati o amenda de pana la 5000 de lei si tot obtin CNP-ul de la Evidenta populatiei daca nu vreti sa il dati.

Nu inteleg de ca va deranjeaza atat de mult sa dati CNP-ul, cod pe care il dati de exemplu la incheierea contractului de cablu tv, internet, gaze, electricitate, etc. Cand mergeti la banca indiferent daca aveti sau nu cont va cere CI-ul si automat CNP-ul.

Recenzorii sunt persoane care au fost verificate de catre primarii si au existat anumite criterii de eligibilitate.
CE cazuri cunoaşteţi dumneavoastră privind folsirea CNP-ului de către alte persoane?Vă rog să le faceţi cunoscute!
Nu e corect, dar riscam amenda. Recensamantul e pentru statistica. Pentru statistica nu e important numele, nu e important CNP.
Sa-l obtina de la evidenta populatiei, daca chiar il vor; despre nu stiu ce date ziceau ca le vor obtine din registrul agricol daca cetateanul nu stie sa ofere amanunte...

Recenzorul trebuie sa se legitimeze inclusiv cu actul de identitate: ii notati si dv numele si cnp :)

Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
Art. 2 (4) Prezenta lege se aplica prelucrarilor de date cu caracter personal efectuate de persoane fizice sau juridice, romane ori straine, de drept public sau de drept privat, indiferent daca au loc in sectorul public sau in sectorul privat
Cititi si art 3 din lege si art 7
Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
b) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Aceste garantii nu exista in acest caz – parerea mea. Recenzorul, personal, nu e inscris ca operator de date cu caracter personal, in primul rand. Deja sunt la politie reclamatii privind recenzorii ”falsi” care s-au prezentat cu toate cele necesare, inclusiv geanta albastra. Intrebare pertinenta: daca inainte de a fi facute publice detaliile unii stiau ce si cum ce ne poate face sa credem ca datele personale sunt in siguranta la orice neavenit?

Alexandru_Munteanu a scris:
Nu inteleg de ca va deranjeaza atat de mult sa dati CNP-ul, cod pe care il dati de exemplu la incheierea contractului de cablu tv, internet, gaze, electricitate, etc. Cand mergeti la banca indiferent daca aveti sau nu cont va cere CI-ul si automat CNP-ul.

Societatile amintite de dv sunt inregistrate ca operatori de date ce au caracter personal (cf legii). E o ”poleiala de protectie” e drept, dar este ceva mai mult decat in cazul unui necunoscut care-mi suna la poarta si-mi cere amanunte despre tot ce am, sunt... La societatile mentionate de dv nu trebuie sa dau detalii despre avere, despre nr de persoane care locuiesc in imobil in mod obisnuit, unde si cat lucreaza aceste persoane si multe alte amanunte. E o deosebire; nu?

Alexandru_Munteanu a scris:
Recenzorii sunt persoane care au fost verificate de catre primarii si au existat anumite criterii de eligibilitate.

:D Daca am cazier curat nu inseamna ca-s om cinstit; poate insemna ca n-am fost prins, si un cazier curat nu inseamna ca nu pot ajuta pe cineva necinstit. E o varianta; nu?

manolescuflorin, ceea ce dv nu stiti nu inseamna ca nu exista. Cum sa va oferim exemple? Sa va dam nume / prenume / cnp pentru persoanele ale caror date personale au fost utilizate aiurea? Cazuri gasiti, insa, si in presa: numele e X si conform cnp e Y... CNP poate fi folosit (fara drept) in multe cazuri: retete medicale, furt de identitate, vanzari imobile, alegeri, adeziuni la partide diverse s.a.
Evident, nu trebuie sa se intample acestea – nu se intampla cu regularitate – dar se intampla.

E in discutie drobul de sare... pentru acei multi care nu au cunostinta despre unele-altele. Nimic nu e imposibil chiar daca poate fi improbabil... Cine s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt.
Cred că sunteţi cuplat prea mult la postul de televiziune REALIATEA...Haideţi să vedem ce e cu populaţia asta...Dacă se îngreunează situaţia recenzorilor nu mai înaintăm şi noi în această democraţie...Spuneţi ce cazuri sunt concrete prin furtul de identitate dacă dumneavoastră spuneţi că există probleme cu folosirea CNP-ului...Chiar aşa...Drobul cu sare....
un simplu exemplu de ce se poate face cu datele pe care le declini la acest recensamant, ar fi formularul 2%. cereceteaza putin si vezi ce poate face o minte inteligenta.
justificarea lor de solicitare a CNPului pt a nu ne declara de 2 ori este cretina. ce castig am eu sa ma las recenzat de 2 ori. imi da un premiu la sfarsit? bonuri de masa?
eu nu o sa dau CNPul si o sa fac o notificare la Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP).