Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii lunare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii lunare

eu am avut o cifra de aface de 14000 anul trecut si 7 salariati declarate in bilant
in acest caz trebuie sa depun declaratia 100.300 si 112 lunar?
sau mai bine sun la finante sa intreb?
va multumesc
OG 30/2011 a modificat numai optiunea depunerii D112
Începând cu veniturile aferente lunii octombrie 2011, Declaratia 112 se depune trimestrial de catre urmatorii platitori de venituri din salarii si asimilate acestora:
- asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, persoane juridice, cu exceptia institutiilor publice, care în anul anterior au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati inclusiv;
- persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de pâna la 100.000 euro si au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati inclusiv;
- persoanele juridice platitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un numar mediu de pâna la 3 salariati inclusiv;
- persoanele fizice autorizate si întreprinderile individuale, precum si persoanele fizice care exercita profesii libere si asocierile fara personalitate juridica constituite între persoane fizice, care au, potrivit legii, personal angajat pe baza de contract individual de munca
Totodată, persoanele şi entităţile care au obligaţia depunerii trimestriale a declaraţiei pot opta pentru depunerea lunară a acesteia. Opţiunea se manifestă prin depunerea la organul fiscal competent a unei declaraţii (D010) privind opţiunea, până la data de 31 ianuarie inclusiv.
Pentru celelalte declaratii D100 si D300 se pastreaza obligatia rezultata din vectorul depus anterior modificarilor aduse de OG 30.