Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OG 30/2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OG 30/2011

Buna ziua. Am o mare nedumerire... va rog, poate cineva m-ar putea ajuta cu o informatie!!!
Am facut o cerere pentru a beneficia de OG 30/2011 si am constatat ca nu beneficiez de stergerea tuturor penalitatilor si dobanzilor la, ci doar a celor pentru debitele neachitate la data cererii. Eu am mai achitat in cursul anului 2011 o parte din debite si au mai ramas de platit penalitatile de intarziere+ dobanzi. Mi s-a spus ca acestea nu inta sub incidenta OG 30/2011. Si atunci ma intreb: de ce s-a mai dat aceasta ordonanta??? Mentionez ca societatea are activitatea suspendata la Reg.Com. de un an si au ramas aceste ,,cozi" pe care nu mai reusim sa le platim. Faptul ca mi se sterg doar 800 de lei penalitati daca achit un debit de 5000lei este nesemnificativ, daca penalitatile in cuantum de 3200 pentru debitul achitat putin cate putin anterior , (in timpul anului 2011) nu pot intra sub incidenta ordonantei. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc!
Beneficiaza de scutirea la plata obligatiilor fiscale restante:

1. Obligaţii fiscale care sunt individualizate în declaraţiile fiscale ale contri­bu­a­bilului depuse până la data de 31 august 2011 şi/sau decizii de impunere emise şi comunicate contribuabilului până la această dată, pentru obligaţiile fiscale administrate de ANAF.
2. Obligaţii fiscale individualizate în înscrisuri care constituie titluri de creanţă comunicate contribuabilului până la data de 31 august 2011, pentru obliga­ţiile fiscale stabilite de direcţiile de specialitate din cadrul MFP.
3. Sumele reprezentând amenzi exigibile de orice fel.

[ link extern ]
excelenta32 a scris:

Faptul ca mi se sterg doar 800 de lei penalitati daca achit un debit de 5000lei este nesemnificativ, daca penalitatile in cuantum de 3200 pentru debitul achitat putin cate putin anterior , (in timpul anului 2011) nu pot intra sub incidenta ordonantei. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc!

stati linistit(a)...

am si eu la 31.08.2011 debit 2.500lei, dobanzi 16.000lei si penalitati 1.500lei...

cica sa le dau, conform ordonantei cu "facilitati":)), 18.500lei (2.500+16.000) pana la 31.12.2011 si ma scutesc ei deee... deee... deeee... tineti-va bine... 1.500lei:))

... nu poate fi adevarat... cum de se "dau" asemenea ordonante:rolleyes:

EDITAT emoticon-uri
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Mie mi se pare destul de sadica aceasta ordonanta. Eu am fost PFA in perioada 2006-2009, timp in care nu am achitat datoriile. Nu am primit niciodata notificare pana in data de 17 Octombrie 2011. Am sunat azi la CAS Cluj sa vad daca ma incadrez pentru restituirea penalitatilor si mi s-a spus ca nu, pentru ca nu figurez cu debite la data de 31.08.2011, decat din data de 11 Octombrie cand ei au calculat datoriile mele pe ultimii 5 ani. Bun, nu figuram cu debite pana la data de 31.08.2011, dar nici nu am putut beneficia vreodata de serviciul de condediu medical, pentru ca nu au vrut niciodata sa imi elibereze adeverinta de asigurat pentru a o prezenta medicului de familie, desi contribui din 2009, dar pentru ca nu am avut datoria achitata pe ultimii 5 ani...
Nu stiu, mi se pare o invarteala in jurul cozii. E benefica pentru cativa oameni, intradevar, dar pe cei mai multi nu ajuta cu nimic.
PS - ca sa nu mai spunem ca ordonanta a fost data in 31 august si publicata in Monitor in 2 septembrie.