Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul vechime in munca

Am avut un contract de munca cu 6 ore, in timp ce eram in concediu fara plata in invatamant (2009). Durata acestui contract a fost de 6 luni. Cum mi se calculeaza vechimea pentru a trece la un alt spor de vechime (cel de 10-14 ani vechime in munca)? Am 6 luni vechime pentru perioada aceasta sau doar 4 luni?
Vechimea se calculeaza pe perioada integrala - 6 luni.
Dar conform carui articol? Intreb acest lucru pentru ca secretara de la scoala mi-a spus ca acest lucru nu este posibil. As vrea sa-i demonstrez pe lege acest lucru.

Citez o explicatie gasita pe www.legislatiamuncii.ro:

"Codul muncii, in art. 103, dispune ca salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile. Numai drepturile salariale ale celui angajat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat potrivit art. 103 alin. (2) din Codul muncii.

In varianta initiala, Codul muncii prevedea la art. 103 alin. (3) faptul ca, in cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

Dupa abrogarea alin. (3) al art. 103 din Codul muncii prin O.U.G nr. 65/2005, persoana angajata cu contract individual de munca cu timp partial beneficiaza de un stagiu de cotizare in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, integral, la fel ca in cazul salariatilor care isi desfasoara activitatea in cadrul programului normal de lucru."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...