Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA incasari Google Adsense
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA incasari Google Adsense

Salutare,

Acum am observat ca anul trecut am depasit cota pentru inregistrare ca platitor de TVA (eu sunt persoana fizica - nu sunt autorizat). Am avut venituri doar din Google Adsense - entitatea contractanta a fost Google USA pana la un punct apoi Google Ireland.
Din cate am citit eu nu trebuia sa incasez nici un fel de TVA pentru SUA iar pentru Irlanda se face taxare inversa (adica Google se ocupa de retinerea TVA - [ link extern ] ).
Am inteles corect? Imi pot solicita cei de la ANAF plata retroactiva a TVA?
Care sunt penalitatile pentru neinregistrare ca platitor de TVA?

Va multumesc anticipat.
O zi buna.

pentru a putea presta servicii catre google irlanda, incepand cu 1 ian. 2010, dvs. erati obligat sa va inregistrati in scopuri de tva intracomunitar, iar incepand cu 1 august 2010, erati obligat sa va inscrieti in registrul operatorilor intracomunitari.
intr-adevar serviciile catre google erau neimpozabile in romania, deci nu trebuia sa incasati tva, dar puteti primi amaneda pentru neinregistrarea in scopuri de tva, neinscrierea in ROI si pentru nedepunerea decl. 390Vies.

Multumesc mult pentru raspuns.
Deci in cel mai rau caz pot fi amendat pentru neinregistrarea ca platitor de TVA si nedepunerea declaratiilor ? - nu au primit nimic de la ANAF pana acum.

Aveti idee care e cuantumul amenzilor in acest caz ?

ionescugg, utilizator
nu trebuia sa va inregistrati ca platitor de tva, trebuia sa va inregistrati in scopuri de tva intracomunitar - este o diferenta intre ele - amenda este de la 500 la 1000 lei

pentru neinscrierea in ROI - de la 1000 la 5000 lei

pentru nedepunerea decl. 390 nu veti primi amenda intrucat nici google nu cred ca a raportat ceva in Vies, considerandu-va persoana fizica neimpozabila.

Acesta este un exemplu prin care vedem ca birocratia, oricat ar vrea, nu poate fi atotcuprinzatoare. Mai ales in zonele in care comertul e liber.

Cred ca nu riscati nimic facand ce ati facut pana acum, fara sa declarati nimic.
d-le manea, s-ar putea sa aveti dreptate!