Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurari de sanatate - Trebuie neaparat sa apartii ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurari de sanatate - Trebuie neaparat sa apartii unui grup?

Buna.

Doresc sa stiu daca contractele de adeziune care se vor face odata cu intrarea in vigoare a legii care obliga individul sa-si faca asigurare de sanatate privata (ma rog, sa vireze o suma catre o casa de asigurare privata) se pot face doar in cadrul unui grup (gen Salve).

Daca raspunsul este nu, doresc sa stiu ce trebuie sa fac pentru a fi un intermediar intre societatea/societatile de asigurari si beneficiarii de asigurari.

Va multumesc.
Contractele de adeziune se pot face si in intermediul unui grup dupa cum specificati... insa in momentul in care societatile vor fi acreditate sa emita asigurarile de sanatate va urma o concurenta acerba intre produsele de asigurare.
De preferinta ar trebui sa va orientati catre o societate de brokeraj. Mare atentie sa alegeti o societate care este acreditata atat pentru incheierea asigurarilor generale cat si pentru asigurari de sanatate si viata.
In felul acesta ve-ti avea control deplin fiind la curent cu toate produsele de asigurare.
Este mai simplu sa alegeti un produs cand le aveti pe toate decat sa convingeti un potential client sa aleaga produsul dumneavoastra (unic in cazul in care optati pentru un grup).
Un grup de genul celui pe care l-ati mentionat nu o sa va impuna nici un fel de restrictii. Dupa
ce veti afla care sunt casele private acreditate si aflati si ce servicii ofera fiecare atunci puteti sa convingeti asiguratii la ce casa sa le fie virati banii pt asigurarea obligatorie de sanatate. Neafilierea la un broker sau grup va cam scoate de pe piata in sensul ca va trebui sa suportati comisioanele care se dau standard in timp ce pt cei afiliati, brokerul sau grupul negociaza tarife preferentiale in functie de marimea grupului sau brokerului si ati avea astfel mai multe avantaje.
Bog91 a scris:

Buna.

grup (gen Salve).

Va multumesc.

Nu le mai faceti atata reclama acestor TEPARI !
Societatea de brokeraj a fost radiata din Registrul C.S.S.P.P air cealalta vai de ea....
Cititi cu MARE atentie contractul pe care vi-l baga sub nas... Chiar nu se poate sa avem rabdare sa vedem care vor fi casele acreditate si care vor fi serviciile serviciile oferite?
[ link extern ]
Proiectul de lege se afla acum in dezbatere publica.Nu inteleg graba unora.Graba de a face bani cu orice pret.
Azi am intalnit o persoana agitata si"pregatita"bine de catre grupul invocat.Aceasta le spune oamenilor ca este obligatoriu sa decida acum pentru ca din luna ianuarie-stop! asa ca trebuie copia dupa actul de identitate si treaba este rezolvata!Mai mult,nu il costa nimic pe om,banii pentru asigurarea de sanatate vin de la Uniunea Europeana!
Daca va ganditi ca nimeni nu poate crede asa ceva,aflati ca "portofoliul"acelei persoane numara 60 de persoane.Ma rog,60 de oameni care nu sunt constienti ca cineva poate semna ulterior un act-pentru a incasa comisionul.S-a vazut si la pensii...
Am devenit mai fericiti,acum ne jucam cu sanatatea noastra.

[ link extern ]

floare _de_ colt, utilizator
Eu am citit undeva...cred ca pe acest site ca firma de brokeraj ca sa fie acreditata trebuie sa fi insumat in ultimul an peste 1 mil de asigurari ...sau ceva de genul
Gresesc?