Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regimul TVA in cazul achizitiei unui apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regimul TVA in cazul achizitiei unui apartament

Bun a ziua,
Doresc a cumpara un apartament construit in 1986.
In afara de pretul afisat de catre agentia imobiliara, se mai percepe un
comision de 3% + tva din pretul de vanzare.
Cine plateste comisionul+tva, cumparatorul sau vanzatorul?
Si care e cota de tva?
comisionul inseamna un serviciu prestat de agentia imobiliara catre dvs. si este taxabil cu cota de 24%.
acest comision este achitat de persoana care incheie contractul cu agentia respectiva.