Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis auto - scoala de soferi refacuta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis auto - scoala de soferi refacuta (obligatoriu sau nu?)

Buna ziua.
In urma cu aproape 3 ani mi-a fost anulat permisul (cat. BCE) pentru conducere sub influenta bauturior alcoolice. Dupa ce mi s-a intocmit un dosar penal, am fost judecat dupa care am primit o pedeapsa de 1 an inchisoare cu suspendare plus inca 2 ani termen de incercare in luna Mai anul 2010, aceasta fiind o hoatarare definitiva si irevocabila. In luna Mai , anul 2011 a expirat aceasta pedeapsa cu suspendare, motiv pentru care am decis sa imi redobandesc permisul. Conform sfaturilor instructorului pe care l-am ales anul acesta si a scolii de soferi de care apartinea, am facut din nou scoala de soferi (platind-o integral) doar pentru cat. B (1000 ron) deoarece nu imi permiteam sa platesc pentru BCE (aprox. 4000 ron).
Din cate am inteles, legislatia rutiere privind redobandirea permisului auto s-a modificat prin februarie 2011 iar scoala de soferi nu e obligatorie chiar si in cazul anularii permisului deoarece se presupune ca nu ai uitat sa conduci (eu fiind sofer profesionist timp de 4 ani).
Intrebarile mele sunt: ce pot face acum? imi pot recupera banii? pot face in asa fel incat sa pot sustine examen pt cat. BCE pe care le aveam fara a mai fi nevoie sa fac din nou scoala de soferi? Cu cine trebuie sa discut pentru remedierea acestei situatii? Ce anume si cat trebuie sa platesc pentru a imi putea recupera permisul in conditii normale? Care este numarul articolului din cadrul legislatiei rutiere unde ma pot documenta cu privire la aceasta situatie?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru abundenta intrebarilor. :)
Codul Rutier:

Art. 116
(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive aunei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art.114 alin.(1) si la art. 115 alin.(1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui noupermis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenituna din situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei in regimde privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei orisuspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia.
.............................................
(3) Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere,persoana aflata intr-una din situatiile prevazute la alin.(1) si(2) trebuie sa faca dovada ca:
a) este apta din punct de vedere medical;
b) nu a fost condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru una dintreinfractiunile prevazute la art.24 alin.(6), cu exceptia cazurilor in care a intervenit una din situatiile prevazute la alin.(1).

Puteti sa va informati mai mult aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari
E adevarat ca nu mai sunteti obligat sa mai faceti scoala dar examenul tot trebuie sa-l dati la amble probe: legislatie si circulatie in oras.
ok. dar trebuia achitata integral scoala de soferi? sau puteam sa dau examen pentru toate categoriile avute inainte fara sa platesc in totalitate cursurile scolii?
Puteti da examenul fara sa platiti costurile scolarizarii deorece se presupune ca stiti sa conduceti odata ce ati avut permis de conducere. Trebuiesc insa achitate toate celelalte taxe in vederea examinarii.
credeti ca mai am vreo sansa de a imi recupera banii? va multumesc.