Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare Afterschool
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare Afterschool

Buna,
Ma intereseaza un cadru legislativ pentru infiintarea unui afterschool dincolo de legea societatilor comerciale. Am nevoie sa stiu ce conditii specifice trebuiesc indeplinite de genul: nr copii/mp sau nr copii/cadru didactic.
De asemenea ce autorizatii trebuiesc obtinute.
Multumesc
Cadrul legal nu este clar conturat inca; totusi trebuie tinut cont de prevederile:
Legea Educatiei Nationale nr.1/2011
Legea nr. 87/2006 pentru aprobarea O.U.G. nr. 75/2005 privind asigurarea calitatii in invatamant
HG 21/2007 privind aprobarea standardelor nationale de autorizare/acreditare
After school-ul nu functioneaza ca o unitate de invatamant ci ca un SRL cu domeniu de activitate ingrijire copii.O sa ma uit totusi pe documentele enumerate mai sus pentru a-mi face o parere. Multumesc pentru raspuns.