Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... pot face o sesizare (reclamatie) OCPI-lui?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

pot face o sesizare (reclamatie) OCPI-lui?

am un teren la care nu am cadastru. vecinul a facut cadastru pe terenul meu.(sa abatut de la locul lui cu 23.65 m). am depus actele pt cadastru stiind ca va exista suprapunere. dosarul mi sa respins dar nu pe motiv de suprapunere cu acest vecin,(cea ce trebuia sa se intample.) si cu vecinul din dreap[ta care a facut cadastru pe locul lui. acum imi cere sa fac alt dosar ca acela de l-am depus prima data ramane la ei. As dori sa fac o reclamatie ocpi-uli pe motiv ca nu mi sa dat acea nota de respingere pt suprapunere pt a pute sa actionez in zudecata si nu stiu unde.
1-Reglementarile care opereaza in cadrul OCPI nu prevad institutia "rec;amatiei"
2-Soliciati oficial registratoruluyi sef al OCPI local sa emita incheiere de respingere a cerrii adresata de dvs,astfel incat sa puteti formula plangere in instanta
Atentie ,ca in temeiul RIL nr 72 din 15 octombrie 2007,promovat de procurorul general al parchetului de pe langa ICCJ,OCPI nu are calitate procesuala pasiva
multumesc. am inteles ca se poate face reclamatie sau sesizare la ancpi. si ca se poate si prin mail. dar nu stiu la ce structura ancpi si nici adresa de mail
iuliy, utilizator
Nu există "reclamaţie " împotriva OCPI.
OCPI primeşte cererile care privesc cadastru şi publicitatea imobiliară.Orice cerere(de rectificare, radiere, notare,) se soluţionează printr-o incheiere dispusă de registratorul şef . Această încheiere va admite sau va respinge cererea introdusă. Încheierile de C.F se comunică celui care a solicitat ceva prin cerere cât şi persoanelor interesate , aşa cum apar în menţiunile din cartea funciară. Împotriva încheierii de C.F se poate face plângere, adresată instanţei, denumită plângere împotriva încheierii de C.F. Dar, fiind o procedură administrativă, prin O.U.G 64-2010, a fost introdusă cererea prealabilă de reexaminare, asupra căreia se va pronunţa registratorul şef.(-modificarea art.50 al L.7-1996)
Plângerea se va face în termen de 15 zile, de la comunicarea încheierii.
Sesizarea la ANCPI nu-şi are rostul pentrucă este o autoritate care gestionează baza de date cadastrale, elaborează strategii pentru relementările specifice.Are şi adresa de www.relaţiicupublicul@ancpi.ro(nu ştiu dacă am procedat corect că am scris o adresă de www, Scuze!)
va multumesc mult. mare prostie sa nu poti trage la raspundere pe cineva cand greseste. am mai aflat ca se pote face o reclamatie dar, doar unei persoane angajate la ocpi, si se face comisiei de disciplina. dar si acestia imi cer un nume, nu cerceteaza ei ce persoana a gresit? tot eu trebuie sa aflu unde este greseala? ca am fost si mau plimbat din birou in birou fara a mi se spune cine face acea nota de respingere
Cred că nu aţi citit ce v-am scris. Reclamaţie nu se poate face dar puteţi face în instanţă, plângere împotriva încheierii de C.F., în termen de 15 zile de la data comunicării. Instanţa va stabili dacă aveţi sau nu dreptate.şi va dispune întabularea sau vă va respinge cererea.
Pe de altă parte, OCPI , BIROUL LOCAL nu dă consultaţii juridice, pur şi simplu nu are voie prin lege. V-au solicitat să depuneţi un alt dosar pentrucă este o nouă cerere . Tot în instanţă, dacă aveţi suprapuneri de plan cadastral, solicitaţi, rectificare C.F, ca pârâţi îi chemaţi pe vecinii respectivi. dar va trebui să solicitaţi şi grăniţuire cu ambii vecini şi cu rectificare C.F.