Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebari despre avocati si legi care (nu)se aplica ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebari despre avocati si legi care (nu)se aplica retroactiv

Buna ziua!
Am o ruda care a primit o condamnare acum vreo 10 ani,dar a fugit din tara.A fost prinsa acum o luna,iar acum e la inchisoare.Am vorbit cu un avocat sa vad daca se poate ceva sa i se scurteze durata pedepsei(8 ani),pentru ca am inteles ca sunt niste legi noi,care e posibil sa se aplice retroactiv(de ex. art.320).E adevarat?
Iar acum legat de avocati:avocatul cu care am vorbit mi-a spus ca el nu e detectiv si ca nu poate gasi dosarul rudei mele,dacat daca ii spun numarul dosarului.I l-am gasit,iar acum imi zice ca trebuie sa ma duc eu la tribunal sa fac rost de o copie.Asa e procedura normala,sau ar trebui sa ma gandesc sa gasesc alt avocat?
art 320 nu se aplica la dosarele unde exista deja o condamnare definitiva, cu exceptia cazului in care ruda dvs a fost condamnata in lipsa (adica persoana nu se afla in Romania pe parcursul procesului). Fiind o sentinta definitiva nu cred ca mai poate face ceva.
este normal ca avocatul sa va ceara o copie a dosarului deoarece inca nu va reprezinta si implicit nu are acces la dosar. iar inainte de a va reprezenta trebuie sa stie daca se poate face ceva sau nu in acest caz.
Doar daca s-ar putea ajunge la o rejudecare dupa extradare se poate lua in seama ceea ce ziceti dvs.
Un avocat poate gasi un dosar dar costa mai mult...fara a fi detectiv.