Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale juridic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

juridic

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o societate pe actiuni poate sa fie absorbita de un SRL ,adica sa fuzioneze dar societatea pe actiuni sa fie absorbita?
Opinia mea este ca nu, intrucat sunt forme diferite, au un regim juridic distinct.
Daca doriti, modificati SA in SRL si apoi faceti fuziunea ori invers.
art.238 (3)Fuziunea sau divizarea se poate face şi între societăţi de forme diferite.
Cred insa ca sunteti in eroare vis a vis de ceea ce pretindeti dvs. a fi absorbtie.
Potrivit art. 238 din Legea nr.31 fuziunea presupune lichidarea societatii si constituirea unei societati noi fie a modificarii formei de organizare a celei preexistente.
(1)Fuziunea este operaţiunea prin care:
a)una sau mai multe societăţi sunt dizolvate fără a intra în lichidare şi transferă totalitatea patrimoniului lor unei alte societăţi în schimbul repartizării către acţionarii societăţii sau societăţilor absorbite de acţiuni la societatea absorbantă şi, eventual, al unei plăţi în numerar de maximum 10% din valoarea nominală a acţiunilor astfel repartizate; sau
b)mai multe societăţi sunt dizolvate fără a intra în lichidare şi transferă totalitatea patrimoniului lor unei societăţi pe care o constituie, în schimbul repartizării către acţionarii lor de acţiuni la societatea nou-constituită şi, eventual, al unei plăţi în numerar de maximum 10% din valoarea nominală a acţiunilor astfel repartizate