Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie de somaj

Incepand cu data de 01.03.2012 am primit decizia de intrare in somaj.
As dori sa stiu la ce indemnizatie de somaj ma incadrez , mentionand ca am avut un salariu de incadrare pe cartea de munca de 1800 lei /lunar , avand o vechime totala in munca de 20 de ani.
Va multumesc.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
Veti primi indemnizatie timp de 12 luni,in cuantum de 555lei,(375+180),daca salariul de baza brut lunar a fost in ultimile 12 luni de 1800lei.
Am o intrebare. Am doua contracte de munca, cu jumatate de norma, la societati diferite. Ce somaj voi lua?
1. Veti primi 375 lei la care se mai adauga un procent (in functie de stagiul de cotizare la somaj) din media veniturilor brute pe 12 luni de la cei doi angajatori.

2. Atentie: trebuie sa va inceteze ambele CIM.
Salariu brut la fiecare contract este de 350 ron. La o societate am 6 ani vechime iar la cealalta 1 an. Iau 410 ron pe 12 luni? E bine?