Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model act aditional la CIM in caz de schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model act aditional la CIM in caz de schimbare nume

Buna seara,

Ma puteti ajuta, va rog, cu un model de act aditional la CIM in cazul schimbarii numelui in urma divortului.
Modificarea datelor in REVISAL trebuie facuta in baza unei decizii a conducerii sau este suficient sa se incheie un act aditional la CIM?

Multumesc
Este suficienta o simpla notificare a angajatorului la care se ataseaza copia de pe hotararea de divort , chiar daca art. 17 alin 5 C.mun. prevede ca se intocmeste un act aditional in termen de 20 zile lucratoare de la intervenirii modificarii, in cazul modificarii unuia din elementele prevazute la art. 17 alin. 3 C.mun. unde la lit.a este mentionata si "identitatea partilor" .

ACT ADITIONAL nr....../.............
la contractul individual de munca inregistrat sub numarul ………………… din ……………

incheiat astazi, ………

intre

Angajatorul, SC ………………, cu sediul social in (adresa completa), inregistrata la Oficiul Reg. Com. ………………, sub nr. ………………… din …………… Cod Fiscal nr. ………… din ………………………., avand contul nr. …………, deschis la ………………………….., reprezentata de ……………………… cu functia de ………………………………………….

si

Salariata , ……………………………………… domiciliata in (adresa completa) …………, nascuta la data (zi, luna, an) …………., in localitatea ……………………, sector/judet …………………, fiul lui ……………………………….. si al …………………, posesor al C.I. seria …………….., nr………………………………….., cod numeric personal …………………………………………, eliberat de ….. in calitate de salariat, pe de alta parte, au convenit :

Incepand cu data de …………………, numele salaiatei ...................... s-a modificat ca urmare a pronuntarii Sentintei civile nr. ..../............., a Judecatoriei ........., definitiva si irevocabila, in ........

Prezentul act aditional s-a incheiat in 2 exemplare, cate unul pentru fiecare parte
Angajator Salariat