Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Divizare Asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Divizare Asociatie nonprofit

In cazul divizarii, Asociatia mama poate sa functioneze in continuare? Sau divizare inseamna dizolvarea ei in 2,3 Asociatii non profit?
Divizarea presupune dizolvarea celei vechi si infiintarea altora noi. Numai daca se hotarasc sa plece un numar de persoane dintre membrii, prin demisie, atunci ong-ul vechi isi continua existenta pentru ca patrimoniul si celelalte elemente definitorii din punct de vedere legal , raman pe loc.
Daca A.G. este de acord cu pleacarea unui fondator cu un numar x de membri, o parte din bunuri, contracte, etc...? Nu inseamna divizare?
Divizarea este o operatiune prin care se realizeaza impartirea unei persoane juridice.
Ea consta in impartirea intregului patrimoniu al unei p.j, care isi inceteaza existenta, intre doua sau mai multe p.j sau care iau astfel fiinta.

In speta, poate fi vorba despre o divizare a asociatiei ...
Am citit undeva in Codul Civil referitor la ONG-uri ca exista divizare totala sau partiala. In divizarea partiala nu se vorbeste despre dizolvarea Asociatiei mama, ci doar despre cedarea unei parti din patrimoniu impreuna cu un anumit numar de membri.
Divizarea parțială constă în desprinderea unei părți din patrimoniul unei persoane juridice, care continuă să existe, și în transmiterea acestei părți către una sau mai multe persoane juridice care există sau care se înființează în acest mod.

În cazul divizării parțiale, când o parte din patrimoniul unei persoane juridice se desprinde și se transmite unei singure persoane juridice deja existente sau care se înființează în acest mod, reducerea patrimoniului persoanei juridice divizate este proporțională cu partea transmisă.