Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... camere de supraveghere video pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

camere de supraveghere video pe casa scarii

buna tuturor!
va rog sa-mi raspunda cineva daca este permis ca sa se instaleze camera de supraveghere pe casa scarii. intreb deoarece administratorul a dispus instalarea, mai mult ca sigur nu are acordul tuturor persoanelor de pe scara (cel putin al meu nu). mai mult de atat vizioneaza inregistrarile si face referiri personale in sensul ca de fapt spioneaza cine intra in bloc. paradoxal este ca in loc sa investeasca intr-un sistem performant de acces in bloc, usa de la intrare este deschisa de mai bine de 4 luni.
mentionez ca asociatia (mai sunt si alte scari care sunt "dotate" in acest mod) nu are contract cu nici o firma de paza, zona unde se "monitorizeaza" nu este identificata ca fiind zona supravegheata video.
astept cu mare interes raspunsul vostru.
Are nevoie de acordul Adunarii Generale pentru instalare si a Comitetului Executiv pentru achizitionarea echipamentelor.

Luati legatura cu Presedintele Asociatiei si daca nu va multumeste raspunsul strangeti semnaturi de la vecini si cereti comitetului executiv sa il demita pe administrator. Daca Comitetul Executiv nu e de acord, intruniti Adunarea Generala si demiteti Comitetul Executiv.
Administratorul nu poate dispune de unul singur instalarea sistemului video, ci probabil comitetul executiv, presedintele acestuia.
Nu e obligatoriu acceptul tuturor proprietarilor de pe scara, ci comitetul poate lua asemenea decizii deoarece intre AG se ocupa de administrarea cladirii si este mandatat de proprietari sa o faca.
Ca sa ai sistem video in bloc nu este obligatoriu sa ai si contract cu vreo firma de paza.
Politia recomanda instalarea acestui sistem video sau paza umana, alaturi de sistemul de interfon (evident functional si bine folosit de locatari care sa nu dea drumul in bloc oricui le suna la sonerie....)
Intr-adevar trebuie pus un abtibild care sa arate ca acea zona este supravegheata video si puteti solicita acest lucru. Abtibildul astfel pus este un mijloc in plus de descurajare a raufacatorilor, nu se pune pentru persoanele bine intentionate.

Faptul ca administratorul comenteaza ceea ce vede pe camere.......depinde ce vede, ce comenteaza si cu cine comenteaza..... ! E de discutat!
Administratorul de imobil este simplu angajat in cadrul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de a executa deciziile AD,ale presedintelui si comitetului executiv
Pentru clarificarea legalitatii montarii sistemului de supraveghere video ,in temeiul art 10 din L nr 230/2007 solicitati presedintelui de asociatie sa prezinte dosarul cu acordul din partea autoritatilor in domeniu,respectiv respectarea prevederilor Legii nr. 333/2003, HG nr. 1010/2004 privind Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003, aviz ANSPDCP.
In conditiile in care nu vi s-a solicitat anterior montarii acordul individual si nu vi s-a dat posibilitatea sa va exercitati dreptul de opozitie la prelucrarea imaginilor personale conform legii 677 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal,instalatia este nelegala iar persoana responsabila pentru montarea acesteia ,poate raspunde pentru prejudiciile cauzate prin fapta sa
buna ziua,
multumesc ptr raspunsul dvs.
comentariile sunt facuta la adresa mea, a persoanelor cu care sunt in relatie, care ma viziteaza.
in fapt este vorba despre prietena mea care ma viziteaza, care este o doamna sexi si care cred ca i-a stanit ceva , dat fiind imprejurarile , adica : suntem vecini de palier , locuim pe aceeasi parte. este fost APV-ist care nu prea primeste o mancare gatita, nu asculta muzica , este deranjat chiar de prezenta mea in casa mea uneori.
sunt informat ca a incercat aceeasi stratagema si cu un tanar cuplu care s-a mutat la un etaj inferior , sub garsoniera mea. in principal cei 2 tineri aveau un caine si-i sicana (mai ales pe sotie) cu tot felul de amenintari. cred ca au plecat din acest motiv.
dar, cat despre mine, nu mi se pare moral din partea lui sa-mi spuna : las ca stiu eu cine vine pe la tine ca s-aude si ca ... si ca ....
apoi, cum spuneam, spionatul pe camera s-a soldat cu trecerea la cheltuieli de intretinere 2 persoane, fara nici o informare asupra mea, continuind si in luna urmatoare tot cu 2 persoane, perioada in care eu am fost plecat din tara 11 zile....
cand am cerut explicatii, reactia a fost ca m-a trecut a 3-a luna cu 0 (zero) persoane la cheltuielile comune....?!?!?!?!??
cat despre camera .... aceasta nu are functionare continua, asa ca nu stiu ce mare protectie ne-ar putea oferi si ca , Doamne fereste, daca vreun criminal imi da una in cap cu ce ma incalzeste pe mine asta, atata timp cat usa e deschisa ....!!!!!?????
La comentariile privind relatia dv. cu doamna sexi, ii puteti taia scurt macaroana administratorului.
Daca va pune cu persoane in plus....nu stiu, poate are, poate n-are dreptate, dar daca v-a pus a 3-a luna cu 0 persoane, inseamna ca si-a recunoscut greseala. Tot e o chestie!

Sistemul video inregistreaza imagini in momentul in care se produce cea mai fina miscare in raza lor de actiune si se mentin in jur de 3-4 luni in arhiva, dupa care sunt inlocuite, facand loc secvential noilor inregistrari.
Daca atacul s-ar intampla in holul unde sunt montate, aceste imagini se inregistreaza.

Cereti administratorului sa faca cele necesare pentru reabilitarea interfonului. Aceste doua sisteme trebuie sa functioneze impreuna.