Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara as avea si eu o problema si as dori si sfatul dvs.
Tatal meu a decedat in urma cu o luna jumatate, traia in concubinaj cu cineva de 4 ani. Doamna respectiva si- a vandut casa in anul 2009 cred , iar in anul 2010 bunica mea i-a facut tatalui meu act de vanzare cumparare pe un teren unde el avea o casa cu 2 camere un hol si o baie inceputa
Doamna respectiva a investit bani de pe casa care a vanduto si au cumaparat si o masina toate acestea fiid trecute pe numele lui, tin sa mentionez ca el nu a avut venituri.
El nu a facut nici testament nimic avand o moarte foarte brusca nimeni nu sa asteptat la asa ceva.
Eu sunt singura lui fiica adica si singura mostenitoare.
Toate actele se afla la concubina lui, aceasta nevrand sa mi le inmaneze, ea isi doreste totul.
Am fost la un notar si mi-a spus sa refac toate actele apoi sa revin acesta a mai spus ca o varianta ar fi sa vand si sa ii dau bani si ei si gata.
Eu nu as vrea sa vand caci ea nu ar mai putea cumpara mai nimic.
M-am gandit sa ii fac act de uz fruct pe perioada cat traieste si sa ii mai dau o suma de bani baiatului ei pe care-l are dintro casatorie anterioarea.
Ea a spus ca vrea sa ramana in toate si sa imi dea cand va iesi ea la pensie peste 2 ani cate 100-200 ron pe luna, va dati seama ca nu sunt de acord cu asta.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac cum e corect si legal si omeneste.
Va multumesc

Conform legii dv. sunteti singura mostenitoare si singura indreptatita la mostenire. Concubina poate solicita de la dv. intr-un proces o suma de bani ce reprezinta imbunatatirile imobilului si valoarea masinii.
Da, asa cum a aratat doamna avocat Tonica aveti dreptul la mostenire doar dvs.

Poate insa sa deschida proces concubina si sa va plimbe prin instanta ani de zile.
Ar fi recomandabil sa discutati cu ea si sa va intelegeti.
Ar fi bine sa va redacteze un avocat un act scris daca va intelegeti.
Aveti dreptul de a consulta un avocat inca dinainte de a discuta cu concubina pentru a stii exact cum se materializeaza drepturile dvs. ce ati putea obtine prin justitie si ce nu...
Am o matusa ramasa vaduva dupa decesul unchiului de acum un an.Nu au avut copii.
Unchiul a mai avut 8 frati in localitati diferite, din care traieste numai unul si care este imobilizat la pat si inconstient de aproape 2 ani.Matusa vrea sa deschida succesiunea.
Este foarte putin probabil ca toti acesti mostenitori sa se inteleaga la imparteala.
Cum pot afla daca vreo unul din mostenitori a acceptat mostenirea?
Exista o procedura prealabila obligatorie pentru demararea succesiunii?
Care este modalitatea cea mai simpla si avantajoasa in acest caz de a face succesiunea?
Cum pot obtine adresele si copiile dupa buletine,certificate de nastere si de casatorie ale fratilor unchiului si nepotilor lui pentru succesiune?
Presupun ca in cazul deschiderii succesiunii notariale , notarul trebuie sa transmita cereri catre evidenta populatiei din acele localitati pentru a obtine adresele la care sa fie citati si celalti mostenitori.