Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transferul dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transferul dreptului de proprietate

-transferul dreptului de proprietate al unui autoturism de la o firma, la o persoana fizica opereaza printr-o factura emisa de firma si semnata de cumparator ?
-conform art 1295 CC, "vinderea este perfecta intre parti si proprietatea este de drept stramutata la cumparator, indata ce partile s-au invoit asupra lucrului si asupra pretului, desi lucrul inca nu se va fi predat si pretul inca nu se va fi numarat"
- este vinderea perfecta in cazul expus? a fost emisa o factura care continea datele de identificare ale vanzatorului, ale cumparatorului, bunul determinat, suma, precum si semnatura vanzatorului si a cumparatorului.
Vinzarea-cumpararea are caracter consensual, fiind suficient simplul acord de vointa al partilor, factura fiind numai o conditie de proba si nu una de validitate a actului juridic in cauza.
daca din acea factura rezulta acordul de vointa in sensul vinderii si al cumpararii acelui autoturism atunci aceasta poate constitui o proba in sensul mentionat de d-voastra.
top dan a scris:

Vinzarea-cumpararea are caracter consensual, fiind suficient simplul acord de vointa al partilor, factura fiind numai o conditie de proba si nu una de validitate a actului juridic in cauza.

motivul pentru care v-am adresat intrebarile de mai sus este ca am introdus o actiune in constatare prin care solicitam instantei sa constate ca o operat transferul de proprietate si am oferit ca probe factura prin care s-a vandut masina, iar instanta mi-a cerut si chitanta, ca sa dovedesc ca a achitat pretul, dar nu asta am cerut, sa mi se dea banii, ci doar constatarea vanzarii-cumpararii si obligarea paratului de a radia masina. este posibil sa-mi respinga ambele capete?